Zářijové výsledky inflace a nezaměstnanosti v České republice má Český statistický úřad, respektive Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnit v příštím týdnu. Odhady analytiků, které ekonomická redakce serveru iHNed.cz oslovila, vám přinášíme ale již nyní.

Podle odhadu hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška se v září letošního roku inflace snížila o 0,2 procenta, v meziročním vyjádření však narostla o 2,9 procenta, což představuje výrazný skok oproti loňskému roku. "Růst inflace je způsoben především třemi faktory: růstem cen potravin, nárůstem cen tabákových výrobků a nižším posezónním poklesem cen rekreací než v loňském roce," uvedl pro server iHNed.cz Sobíšek.

Meziroční nárůst inflace

Hlavní ekonom Atlantik FT Petr Sklenář předpokládá pokles inflace o 0,6 procenta, meziročně pak nárůst o 2,7 procenta. "Meziměsíční pokles je způsoben sezónními vlivy. Zářijový pokles inflace je dán především slevami, hlavně rekreací, a poklesem cen pohonných hmot," vysvětlil pro server iHNed.cz Sklenář.

Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla by v meziměsíčním porovnání inflace nemělo dojít k žádné změně. "Nečekáme meziměsíční změnu, zlevnil benzin, nahoru šly zřejmě některé potraviny. Inflace by měla být bez překvapení a neměla by vybídnout Českou národní banku ke spěchu se zvyšováním úrokových sazeb. Meziročně očekáváme inflaci na 3,1 procentech," uvedl pro server iHNed.cz Michl.

Inflaci čeká další růst po Novém roce

Na konci roku předpokládá Sklenář inflaci ve výši 3,5 procenta. Tento nárůst bude podle něj způsoben zvýšením cen plynu pro domácnosti a také tlakem, který způsobuje silná spotřeba domácností. Inflační očekávání naopak tlumí silná koruna.

Další nárůst inflace se dá očekávat po Novém roce, kdy dojde ke zvýšení DPH, zavedení ekologických daní, které ještě více prodraží elektřinu i ostatní energie. "Na konci prvního čtvrtletí příštího roku by tak inflace mohla dosáhnout výše 5,2 procenta," odhadl Sklenář. 

inflace-zari07-492.gif

Nezaměstnanost by se měla pohybovat nad šesti procenty

"Míra nezaměstnanosti se v září sníží z 6,4 procenta na 6,1 procenta. Za tímto poklesem stojí především sezónní vlivy," vyjádřil svůj odhad ohledně výše nezaměstnanosti Sklenář. Míra nezaměstnanosti na konci roku by se měla pohybovat okolo 6,5 procenta.

Mezi sezónními vlivy Sklenář zmínil nárůst nezaměstnanosti žen v letních měsících, především v červenci, kdy ženy zůstávají o prázdninách doma s dětmi a pobírají dávky v nezaměstnanosti. V září a říjnu nezaměstnanost žen opět klesá na svojí průměrnou úroveň. Na pokles nezaměstnanosti má vliv i zářijový nástup čerstvých absolventů do zaměstnání a v neposlední řadě i dlouhodobý růst naší ekonomiky.

Sobíšek odhaduje zářijovou nezaměstnanost na úrovni 6,3 procenta, což představuje pokles o 0,1 procenta oproti předchozímu měsíci. "V absolutním vyjádření a s přihlédnutím ke statistickým odchylkám to představuje snížení stavu nezaměstnaných o dva tisíce osob," upřesnil Sobíšek.

Trh práce je podstatný pro měnovou politiku ČNB

S nástupem absolventů do práce podle Michla tradičně míří nezaměstnanost dolů. "V září by měla dosáhnout zhruba 6,3 procenta. V příštích dvou měsících budeme atakovat úrovně pod hranicí šesti procent," odhadl Michl.

"Od září absolventi skoncovali definitivně s prázdninami a dámy místo letního pečování o své ratolesti opět zavítaly do práce. Proto klesne nezaměstnanost. V říjnu nebo listopadu čekáme míru nezaměstnanosti pod šesti procenty. Za celý letošní rok bude nezaměstnanost pod 7 procenty, tedy nejníže od roku 1998," očekává Michl.

Trh práce je podle Michla nyní nejdůležitějším faktorem pro měnovou politiku ČNB. "Čím těsnější trh práce bude, tím větší budou mzdové požadavky, což tlačí na růst inflace. Trend rostoucích úrokových sazeb tak bude pokračovat. Další zvýšení úrokových sazeb ČNB čekáme na přelomu roku," uzavřel Michl.

nezam-zari07-492.gif