Doporučení, které původně navrhla Evropská komise, jsou celkem tři. První z nich českou vládu nabádá, aby schodek veřejných financí v roce 2008 nepřekročil tříprocentní hranici. Ve druhém doporučení unie po Česku chce, aby příští rok snížila rozpočtový deficit alespoň o 0,75 procentního bodu. Třetí doporučení se týká takzvaného střednědobého cíle, jehož by ČR měla dosáhnout nejpozději v roce 2012: tehdy by neměl schodek překročit hranici jednoho procenta HDP. Letos bude Česko hospodařit s deficitem asi 3,6 procenta HDP.

Celé opatření je reakcí na porušení závazku, že rozpočet v letošním roce neskončí se schodkem vyšším než 3,3 procenta HDP, který Češi dali v minulosti unii. Za nedodržení doporučení hrozí až zastavení přílivu dotací z Bruselu do jednotlivého členského státu, v tomto případě do ČR.

Příští rok v dubnu Brusel opět zkontroluje, jak se Češi činí. A pokud jej česká vláda nepřesvědčí, že konsolidace veřejných financí je na správné cestě, EU jí může nařídit ještě drastičtější opatření. K zastavení přísunu peněz z evropské pokladny ale ještě nikdy v minulosti nesáhla.

Vyvrcholila výzva Bruselu

Dnešním krokem vyvrcholil proces, který zahájila Evropská komise už na jaře. Tehdy prohlásila, že Česko neplní závazky, které si samo vytklo mimo jiné kvůli přijetí společné evropské měny.

"Nebude to snadný úkol, ale nařízení splníme," řekl HN Kalouskův náměstek Tomáš Zídek. Reforma, kterou prosadila česká vláda, by ke snížení schodku měla vést. A rozpočet, který se na jejím základě snaží protlačit parlamentem, počítá s deficitem 2,95 procenta. Jenže osud rozpočtu zatím není jistý. Ministr proto podle informací HN své kolegy upozorní na to, jak je politická situace v českém parlamentu nevyzpytatelná.

Brusel tak už tlačí Čechy k tomu, aby rozpočtovou stabilitu dlouhodobě udrželi. A k tomu bude nutná reforma penzijního systému a zdravotnictví. Tvrdí to jak unie, tak česká vláda. "Nejde jen o procenta, ale o strukturu výdajů. Není ideální založit plnění těchto závazků jen na škrtech," říká Zídek.

Ekonomicky má ČR na přebytkové hospodaření

Podle analytičky společnosti Next Finance nejde o to, zda na splnění těchto kritérií má ČR ekonomicky, ale jde spíše o otázku politických možností. "Česká ekonomika má čistě ekonomicky na to, aby měla přebytkový státní rozpočet a aby dlouhodobě splácela svůj veřejný dluh. Ekonomicky by to Česká republiky dokázala, aniž by na to veřejnost doplácela. Otázkou je politická možnost a ta tu asi není," uvedla pro server iHNed.cz Šichtařová.

Podle Šichtařové je doporučení vropské komise splnitelné a nedá se mu nic vytknout. "Ale to, jestli ČR dokáže vše dlouhodobě plnit, je otázka třeba i příštích voleb," dodala Šichtařová.