Prokurátoři americké federální vlády podali civilní žalobu kvůli praní špinavých peněz na přední britskou banku Lloyds TSB Bank a kyperskou Bank of Cyprus. Obě instituce podle Američanů pomáhaly vyprat stamiliony dolarů pocházejících z údajných podvodů s cennými papíry softwarové firmy AremisSoft.

Vláda bude po Lloyds TSB požadovat nejméně 130 milionů dolarů (2,5 miliardy korun) a od Bank of Cyprus 162 milionů dolarů, sdělil úřad státního zástupce na Manhattanu. Mluvčí Lloyds TSB uvedla, že banka se hodlá proti obvinění důrazně bránit, protože podle ní žaloba nemá žádné opodstatnění. Bank of Cyprus se podle agentury Reuters nevyjádřila.

Americká prokuratura tvrdí, že obě banky umožnily bývalému šéfovi AremisSoft Lycourgosu Kyprianouovi prostřednictvím řady účtů prát peníze získané podvody na akciovém trhu. Firma, jejíž akcie se obchodovaly na trhu Nasdaq, je nyní v bankrotovém režimu a americké úřady ji vyšetřují kvůli podezření z rozsáhlého obchodování s pomocí důvěrných informací.

V roce 2002 byl Kyprianou federální velkou porotou obviněn spolu s dalšími z podvodu na trhu cenných papírů, praní špinavých peněz a zločinného spolčení. Cílem obviněných údajně bylo oklamat investorskou veřejnost a získat prospěch na umělém nafouknutí ceny akcií AremisSoft.