"Česko by jednou mohlo mít rating Aaa, tedy nejvyšší hodnocení spolehlivosti splácet své závazky, který mají země s prvotřídní pověstí. Nutnou podmínkou jsou ale reformy veřejných financí, penzijního systému a zdravotnictví," uvedl v rozhovoru pro ČTK generální ředitel agentury Moody's Investors Service pro ČR Petr Vinš.

ČR má nyní od Moody´s již zhruba pět let rating A1, od loňského března s pozitivním výhledem, který předchází možnému zvýšení. Na stupnici jde o pátou nejvyšší známku. Nejvyšší Aaa mají Francie, Německo, Rakousko, USA, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Dánsko, Španělsko, Island, Kanada, Austrálie či Japonsko. Ve střední Evropě má Slovensko rovněž známku A1, ale se stabilním výhledem. Maďarsko a Polsko mají známky A2.

Že má Česko na to, aby svůj rating zvýšilo, si myslí i ekonom HVB Pavel Sobíšek. "Záleží nicméně na hloubce reforem, které jsou k tomu nutnou podmínkou," řekl pro server iHNed.cz a pokračoval: "Pro zahraniční investory je rating relevantní do určité míry. Tato míra je funkcí množství peněz, které stát čerpá od zahraničních investorů."

Zvýšení ratingu pomůže podle Sobíška i dalším institucím, které emitují eurobondy, jako například ČEZu, při získávání prostředků na zahraničních trzích. Zlevnění financování českého dluhu zahraničním kapitálem by nicméně nemělo stát motivovat k většímu zadlužení. "Jsou to spojené nádoby. Při větším zadlužení státu může zase rating klesnout," dodává Sobíšek.

Ne všichni to vidí pozitivně

Někteří analytici ale ve zvýšení ratingu Česka příliš nevěří. Hlavní ekonom společnosti Atlantik FT Petr Sklenář nevidí výraznější prostor pro to, aby se rating dále zvyšoval. "Pro zlepšování je potřebné provést zejména reformu veřejných financí. Současná reforma veřejných financí vedla k tomu, že se zastavil nárůst zadlužení. Spíše to tedy konzervovalo ten problém, ale neodstranilo jej to. Musí tedy následovat druhý krok - tedy dořešit veřejné finance v dlouhodobém horizontu. To znamená provést některé ty škrty, reformu státní správy, rozjezd penzijní reformy a změnu nastavení sociálního státu, samozřejmě i zdravotnictví," uvedl pro server iHNed.cz Sklenář.

Pro zahraniční investory je podle Sklenáře rating té které ekonomiky nejrelevantnější tehdy, kdy se rating zhoršuje. "To byl příklad Maďarska v loňském roce, kdy výnosová křivka maďarských dluhopisů rostla, vedle toho oslaboval forint. Investoři tehdy reagovali na zhoršování vývoje veřejných financí v Maďarsku," vysvětlil Sklenář na příkladu.

"Rating není všeobjímající známka, ale je to jeden z těch kamínků té celkové mozaiky, kterou ti investoři berou při pohledu na tu danou ekonomiku," dodal Sklenář.

Hlavní brzdou lepšího postavení Česka před věřiteli, a tím i možnosti půjčovat si za lepších podmínek, jsou nyní obrovské objemy takzvaných mandatorních výdajů, tedy výdajů státu na důchody, zdravotní péči nebo sociální dávky. K příznivějšímu hodnocení od ratingových agentur by mohlo pomoci i zavedení eura. "S eurem bude mít Česká republika nad sebou dohled na povinné dodržování řady pravidel a makroekonomických ukazatelů, i když tyto může dodržovat i sama o sobě," řekl generální ředitel agentury Moody's Investors Service pro ČR Petr Vinš.

Rating se stává pro investory důležitý

Rating v Česku sice podle Vinše zatím nemá takové postavení jako ve vyspělých ekonomikách, ale v odborných kruzích je dostatečně známý a i domácí investoři jej začínají stále více využívat. Rating šetří investorům náklady a čas při jejich investičním rozhodování. Z ratingové známky lze rychle poznat, jak bonitní subjekt mají před sebou a jak velké je riziko spojené s investicí do tohoto subjektu. Rating může například pomoci i při získávání peněz z fondů Evropské unie. "Rating ale není doporučení ke koupi nebo prodeji," zdůraznil.

Rating má podle Vinše dlouhodobě nejlepší postavení v zemích s rozvinutým kapitálovým trhem. V tuzemsku, stejně jako v dalších zemích střední Evropy, má dlouhodobě navrch bankovní financování, kde je rating využíván například v novém konceptu kapitálové přiměřenosti známém pod označením Basel II.

V Česku agentura Moody's, která se na světovém trhu přetahuje o vedoucí postavení s konkurenční Standard and Poor's, nyní hodnotí přes 40 subjektů, kupříkladu firmy ČEZ, Sazka, Orco, město Prahu a řadu finančních institucí. V 16 zemích střední a východní Evropy má Moody's kolem 200 klientů, a je tak největší ratingovou agenturou v regionu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist