Francouzský odborový svaz zaměstnanců v energetice CGT vyzval k vysoké účasti ve stávce plánované na čtvrtek na protest proti reformě penzí ve veřejném sektoru, kterou navrhuje prezident Nicolas Sarkozy. Do stávky, která má přimět vládu k ústupkům, mají vstoupit týž den i zaměstnanci železnic.
Vůdce CGT Bernard Thibault obvinil Sarkozyho vládu, že chce prosadit změny bez vyjednávání, a upozornil, že čtvrteční stávka je pouze začátkem protestních akcí.
"Vyhlašujeme mobilizaci, abychom přinutili vládu usednout znovu k vyjednávacímu stolu po tomto dni mobilizace," řekl Thibault v televizní stanici France 2. "Proto doufám, že účast bude co největší, jak to bude možné," dodal.
Přerušit práci mají zaměstnanci drah, výrobců elektrické energie, dodavatelů plynu a dalších veřejných služeb, včetně řidičů autobusů. Těch všech se týká plán, který je má zbavit výsady dřívějšího odchodu do důchodu než v jiných odvětvích.
Stávka na železnicích by údajně měla začít již ve středu do 20:00 a trvat i celý následující den. Státní železniční společnost SNCF předpokládá, že v provozu bude jen deset procent vlaků. Nepravidelně budou jezdit i spoje Eurostar vedoucí pod lamanšským tunelem do Británie. Narušen bude také provoz na letištích.
Zrušit privilegia některých státních zaměstnanců slíbil Sarkozy již před volbami
Sarkozyho snaha zrušit privilegia, která si v rámci důchodového systému užívají někteří státní zaměstnanci, byla součástí jeho letošního předvolebního boje o prezidentské křeslo. Podle něj jsou tyto výhody příliš drahé, zastaralé a nespravedlivé.
Zvýhodnění zaměstnanci mohou v řadě případů odcházet do důchodu po 37,5 odpracovaných letech, zatímco u zbytku aktivní populace je to 40 let.
Předchozí plán omezit penzijní výhody pro množství zaměstnanců veřejného sektoru vedl v roce 1995 k paralyzujícím stávkám, které trvaly několik týdnů a přinutily tehdejší slábnoucí konzervativní vládu ke kapitulaci. Nynější akce je proto považována za vážnou zkoušku pevnosti Sarkozyho vlády, jejíž plán má veřejnou podporu.
Thibault řekl, že se časy od té doby změnily a že odbory si jsou vědomy nutnosti penzijní reformy. Podle něho ale nechtějí, aby "dělníci nesli břímě" reforem.
Všeobecná konfederace malých a středních podniků (CGPME) varovala před protahováním stávky jako například v roce 2003. Její šéf Jean-Francois Roubaud v rozhlase přitom pohrozil protistávkou a demonstracemi. "Můžeme přijmout jeden den, ale nepřijmeme, aby to pokračovalo jako v roce 2003 se stávkou trvající nepřetržité tři týdny," prohlásil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist