radiator_topeni_192.jpgDomácnosti vytápěné dálkovým teplem budou muset od příštího roku sáhnout hlouběji do kapsy. Pokud by se všechny vlivy, které se do ceny promítají, sečetly, mohla by cena vzrůst až o třetinu. Zprávu přinesla agentura ČTK, která se odvolává na mluvčího Teplárenského sdružení Pavla Kaufmanna. Doufáme ale, že žádnou teplárnu či výtopnu tato kumulace nepostihne, dodal.

Střízlivější odhady počítají se zhruba desetiprocentním zdražením. To by pro rodinu v třípokojovém panelákovém bytě, která používá dálkové teplo k vytápění i ohřevu vody, znamenalo zvýšení měsíčních plateb o zhruba 100 až 150 korun.

O kolik skutečně teplo v příštím roce zdraží, bude v jednotlivých městech zřejmé během několika týdnů. Energetický regulační úřad již pravidla pro tvorbu cen v příštím roce zveřejnil a teplárenské společnosti je nyní podle výměru počítají.

Teplo od ledna zdraží nejen kvůli vyšším cenám vstupů, například uhlí, zemního plynu či biomasy, ale také vody, která teplo odběratelům dodává. Do ceny se rovněž promítne zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty, nová ekologická daň, dražší emisní povolenky a přísnější limity na sirnatost paliva.

Výrobu tepla nejvíce zdraží ekologická daň

Ekologická daň zdraží výrobu tepla nejvíce, o zhruba 30 korun na gigajoule, u výtopen na uhlí, které nemají kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. "Toto maximální navýšení z titulu ekologické daně postihne odhadem méně než 10.000 domácnosti (v celé ČR)," řekl Kaufmann. Tam, kde se teplo vyrábí z obnovitelných zdrojů či se společně s teplem produkuje elektřina, bude daň nyní nulová.

Části nedávno schválené normy, které se týkají osvobození od daně, nejsou však podle teplárníků dosud zcela jednoznačné. "V tomto případě patrně oznámí teplárenské společnosti cenu tepla bez ekologické daně a následně ji dopočítají podle daných pravidel," domnívá se Kaufmann.

Zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent zvýší cenu tepla všem domácnostem o 3,8 procenta.

Za gigajoule tepla se dnes platí v Česku v průměru 400 korun, ceny se ale v jednotlivých městech výrazně liší. Pohybují se zhruba od 270 do 550 korun za gigajoule. Průměrná domácnost spotřebuje na vytápění a ohřev vody ročně kolem 50 GJ, domácnost se špatně izolovaným domem ale může odebrat 70 GJ i více.

Centrální zásobování teplem má v Česku zhruba 1,5 milionu domácností, což představuje zhruba čtyři miliony lidí, a řada firem a institucí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist