První čerpací stanice v Česku, u níž bude možné natankovat vodík, vyroste v Neratovicích. Do listopadu 2008 ji vybuduje dodavatel technických plynů Linde Gas. Firma uzavřela smlouvu o dodávce vodíkové stanice s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži, sdělil dnes novinářům generální ředitel Linde Gas Petr Choulík.

O přesném umístění vodíkové čerpací stanice není dosud rozhodnuto, měla by však stát zřejmě v blízkosti hlavních tahů na Mělník. Zpočátku k ní bude zajíždět speciálně upravený trolejbus od firmy Škoda Electric. Vozidlo bude vybaveno čtyřmi tlakovými nádržemi umístěnými na střeše vozu. Se spotřebou zhruba osm kilogramů na sto kilometrů dojede na jedno naplnění zhruba 250 kilometrů.

Linde Gas bude v Neratovicích rovněž instalovat zásobník na vodík i rozvody a provede veškeré stavební činnosti. Po dokončení výstavby bude čerpací stanici dodávat i samotný vodík, doplnil Choulík. Čerpací stanice bude plnit vozidla plynným vodíkem o tlaku 300 bar. Naplnění autobusu vodíkem trvá zhruba deset minut. Projekt počítá s roční spotřebou 72.000 metrů krychlových (zhruba šest tun) vodíku.

Obdobná zařízení jsou nyní v provozu v některých evropských městech, například v Amsterdamu, Barceloně či Portu. Podobné čerpací stanice jsou umístěny i přímo ve výrobních závodech několika evropských výrobců automobilů.

Někteří odborníci považují vodík za palivo budoucnosti. Vodík vyrobený ze zemního plynu snižuje emise o 15 až 40 procent, pokud pochází z obnovitelných zdrojů o 70 až 85 procent. Nyní se vodík vyrábí nejčastěji ze zemního plynu, případně pomocí elektrolýzy z vody. Jeho cena je tedy přímo závislá ceně vstupní suroviny či elektřiny. S rozvojem reaktorů čtvrté generace se počítá i s výrobou vodíku pomocí jaderné energie.