Den po udělení antibyrokratické ceny prezentoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman očekávané dopady novely Živnostenského zákona. Podle něj živnostníci například ušetří na správních poplatcích. "V případě zavedení jedné volné živnosti a snížení počtu živností očekáváme úsporu podnikatelů na správních poplatcích ve výši 125 milionů korun,“ deklaroval ministr Martin Říman na semináři pořádaném sdružením eStat.cz.

Novela Živnostenského zákona ruší vydávání živnostenských listů a koncesních listin pro jednotlivé živnosti zvlášť a jejich nahrazení výpisem z živnostenského rejstříku. Na rozdíl od současnosti, kdy musejí podnikatelé při vstupu do podnikání zaplatit za každý živnostenský list zvlášť 1000 korun, bude tento poplatek i za výpis s několika živnostmi. Dochází také ke snížení počtu volných živností, u kterých není požadována žádná speciální kvalifikace či praxe, a to ze 125 na jedinou.

tab_zivnosti-448.gif

U ostatních živností již nebude praxe vyžadována vždy. Živnostník bude povinen hlásit pouze ty změny a skutečnosti, které si živnostenský úřad nebude schopen sám zajistit. O novele jsme informovali ve článku Živnostenské a koncesní listiny by příští rok měly skončit.

Podnikatelé by přivítali další změny

Unie malých a středních podniků naopak v novele ČR postrádá zkrácení lhůt pro vydání výpisu z živnostenského rejstříku nahrazující živnostenský list. "Podobně jako u řízení ve věcech obchodního rejstříku by měla být lhůta stanovena na pět pracovních dnů," vypočítává předseda Unie David Šeich. V návrhu mu také chybí řešení problému dvojí registrace, kdy podmínkou pro zápis právnické osoby do obchodního rejstříku musí být předchozí vydání osvědčení živnostenským úřadem.

Podle předsedy Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřicha Dandy by mělo být zase mnohem přísněji než doposud postupováno proti podnikatelům, kteří nedodržují zákony.