Státní rozpočet pro letošní rok by měl skončit s menším deficitem, než se předpokládalo. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) to řekl v diskusním pořadu Nedělní partie. Předseda rozpočtového výboru a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že by schodek mohl být ještě nižší, kdyby se lépe čerpaly peníze z Evropské unie.kalousek-192x128.jpg

Původní vládní odhad letošního deficitu státního rozpočtu činil 91,3 miliardy. "Státní rozpočet dopadne lépe, než byl rozpočtován, a to přibližně o 15 miliard korun," prohlásil ministr financí Kalousek. Podle Kalouska je to způsobeno třemi faktory: nad očekávání vysokým růstem ekonomiky, nižší nezaměstnaností a neutracenými penězi na ministerstvech. Bohuslav Sobotka se domnívá, že deficit státního rozpočtu mohl být nižší, kdyby se lépe čerpaly dotace z Evropské unie.

Pro stabilizaci rozpočtů je potřeba reforem, tvrdí Kalousek

V příštím roce se počítá se schodkem 70 miliard korun. Kalousek uvedl, že poprvé tento rozpočet nepřekračuje výdajové limity a tím dodržuje zákon. "Je pravda, že to, co jsme udělali v dnešním roce, nestačí pro stabilizaci veřejných rozpočtů," prohlásil ministr financí. Sobotka se domnívá, že státním zaměstnancům reálně poklesnou platy, bude méně peněz na školství a na programy z ministerstva pro místní rozvoj.

Podle Kalouska se nedají státní rozpočty dlouhodobě stabilizovat, pokud neproběhnou reformy penzijního systému a sociálního pojištění. Sobotka uvedl, že pokud bude vyvážený kompromis, pak stále existuje šance, že se koalice a opozice dohodnou o reformě důchodů.sobotka_bohuslav_192x128.jpg

Ceny komodit jsou tlačeny cenami v zahraničí

Podle Kalouska růst cen nezpůsobuje vyšší sazba DPH, ale růst cen na komoditních burzách. Argumentuje tím, že nynější růst nemůže být zasažen růstem sazby DPH, jelikož ta vejde v platnost až od příštího roku. "Jsme malá a otevřená ekonomika zaměřená na export. Růst cen v zahraničí má tedy větší vliv na růst cen v ČR než daňová politika," prohlásil Kalousek.

"Vláda by neměla dělat kroky, které omezí domácí poptávku. Budou se tu totiž kumulovat dva negativní vlivy, a to pokles exportu a snížení spotřeby domácností. Za to první vláda nemůže, za snížení spotřeby domácností však může," oponoval Sobotka. Odůvodnil to tím, že "by vláda neměla dělat nesmyslnou daňovou reformu, která omezí spotřebu domácností, což zpomalí růst české ekonomiky".

Férovější je mít naprostou jistotu, než vše rozdat, tvrdí Kalousek

„Vláda po celou dobu neustoupí ze svého závazku, že důchody budou valorizovány minimálně o inflaci plus jedna třetina nárůstu reálných mezd,“ prohlásil Kalousek. Bohuslav Sobotka se opřel do vlády s tím, že valorizace důchodů je nedostatečná. Uvedl také, že důchodový rozpočet disponuje přebytkem 8 miliard korun, které by podle něj měly být použity na nárůst důchodů. "Je férovější říct, že důchodci mají naprostou jistotu byť minimálního růstu, než teď vše rozdat a v případě deficitu důchodového rozpočtu nevalorizovat," reagoval Kalousek.