Firmu Vin & Sprit, která vyrábí známou vodku Absolut, švédská vláda příští rok prodá v aukci. Oznámil to ministr finančního trhu Mats Odell. Zatím nejrazantnější krok ve švédském privatizačním programu by podle analytiků měl vládě vynést až sedm miliard dolarů (126 miliard korun). Ministr Odell na tiskové konferenci sdělil, že vláda kontaktuje potenciální zájemce a že základním kritériem rozhodnutí bude nabídnutá cena.

Zájem o Vin & Sprit již dříve projevil francouzský Pernod Ricard, americká Fortune Brands, firma Bacardi, britská Diageo a švédská skupina Investor. Dnes svůj zájem potvrdili Investor a Pernod Ricard.

Vodka Absolut je jedním z nejznámějších položek švédského exportu. Loni se jí ve 126 zemích světa prodalo téměř 89 milionů litrů. Vin & Sprit rovněž vlastní značku ginu Plymouth a rumu Cruzan.

Prodej Vin & Sprit je součástí programu švédské vlády získat prodejem státního majetku 200 miliard švédských korun (560 miliard Kč). Na prodej je například hypoteční banka SBAB, realitní společnost Vasakronan a podíly na burzovní společnosti OMX, bance Nordea a telekomunikačním operátorovi TeliaSonera.