Bankovní rada České národní banky (ČNB) se ve středu rozhodne, zda se v Česku ještě na poslední chvíli zvýší úrokové sazby. V anketě ekonomů, které oslovil server iHNed.cz, s mírnou převahou vyhrálo prozatímní ponechání základní úrokové sazby na úrovni 3,5 procenta. Avšak na tom, že tuto sazbu centrální banka dříve nebo později zvýší, se odborníci shodují.

Pro další zpřísnění měnové politiky mluví podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka stoupající inflace ve spotřebitelských i výrobních cenách, rychlý růst maloobchodních tržeb, spotřeby domácností, firemních investic a solidní tempo růstu průmyslové výroby.

K opatrnějšímu postupu naopak nabádá silný kurz koruny, i přes korekci v posledních dnech, a přetrvávající krize na finančních trzích spojená s obavami o dostatek likvidity na peněžních trzích na přelomu roku. Navíc v únoru by měla mít ČNB k dispozici čerstvou sadu prognóz inflace a hospodářského růstu.

Ekonomové váhají

"Předpokládám, že se úrokové sazby budou velmi brzy opět zvyšovat. Nicméně o něco vyšší pravděpodobnost má podle mě únorový termín jednání bankovní rady," odhadl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Naopak hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora očekává, že centrální banka zareaguje na silné inflační tlaky. "Inflační tlaky v ekonomice rostou s tím, jak trh práce naráží na nedostatek zaměstnanců a zároveň globálně zdražují potraviny a energie. Shodou okolností nás navíc čeká úprava daní, která řadu položek zdraží," uvedl Pikora.

graf_071129_CNBzvy-484.gif

Pikora upozorňuje, že inflace je vysoko nad prognózou ČNB a rekordně silná koruna pořád není tak silná, aby inflační tlaky plně vyvážila. "Centrální bankéři budou potřebovat korunu ještě silnější. Jejímu posílení se i přes reptání exportérů bránit nebudou. Repo sazba podle nás vzroste již tento měsíc o čtvrt procentního bodu. Tím růst repo sazby končí," předpověděl Pikora.

Pikora později uvedl, že pravděpodobnost růstu sazeb je oslabena zprávou, že viceguvernér Miroslav Singer na středečním zasedání možná bude chybět. Podle Pikory je Singer považován za jestřába, který tlačí sazby nahoru.

Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank, s předpovědí váhá. "Ještě před týdnem bych si tipnul, že ČNB sazby nezvýší. Po zveřejnění silného růstu indexu cen výrobců, silné spotřebitelské poptávky a ve světle korekce kursu koruny k mírně slabší úrovni se kyvadlo posunulo ve směru zpřísnění měnové politiky. Výsledek bude tedy hodně napínavý a šanci na zvýšení vidím na 40 procent," odhadnul Sobíšek.

Příští rok bude inflace nejvyšší za posledních deset let

Listopadová inflace podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa překonala svým agresivním zrychlením veškerá očekávání. Stejně jako Pikora očekává růst základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu už na zítřejším zasedání. Na rozdíl od Pikory však předpovídá, že sazba poroste až na 4,25 procenta. "Navíc inflace by měla v lednu 2008 poskočit dále nahoru a již tak vysoká inflační očekávání by měla dále růst," uvedl Škop. Podle něj by se sazby měly zvýšit spíše dříve než později. Další zvýšení sazeb očekává Škop v první čtvrtletí příštího roku.

Série předchozích zvýšení úroků byla podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla velmi "vpřed hledící". "Centrální bankéři teď mohou vyčkat na lednovou inflaci, vývoj kurzu koruny a novou makroekonomickou prognózu a pak se rozhodnout co dál. Prozatím neměnit sazby mi připadá jako lepší strategie, než přistoupit na hurá styl v růstu úroků," řekl Michl.

"Nikdo nepochybuje o tom, že příští rok bude inflace nejvyšší za posledních deset let. Jelikož ale účinek měnové politiky je hodně zpožděný, otázka zní, co bude v roce 2009? Posilující měna a pomalé zvyšování sazeb v příštím roce by měly být dostatečnou podporou pro návrat inflace k třem procentům v horizontu patnácti až osmnácti měsíců," vysvětlil Michl.

ČNB možná zvýší sazbu až v únoru

Středeční zasedání bankovní rady by podle hlavního ekonoma společnosti Atlantik FT Petra Sklenáře změnu sazeb nemělo přinést, byť riziko zvyšování zde je. Centrální banka je podle Sklenáře na jedné straně v zajetí růst inflačních tlaků, které nemůže ovlivnit (potraviny, energie, daně, deregulace) a na druhé straně silné koruny, jako výrazné protiinflační brzdy.

"Vzhledem k inflačnímu vývoji očekávám zvýšení sazeb až na dalším zasedání, a to 7. února, kdy budou mít bankéři k dispozici alespoň první odhady, jak se projevila reforma v inflaci, i když definitivní výsledky inflace za leden ČSÚ zveřejní až 8. února," vysvětlil pro server iHNed.cz Sklenář.

"Obecně další vývoj úrokových sazeb je méně zřejmý a bude záviset na přicházejících datech. Aktuálně spíše očekávám, že sazby se dál již nebudou zvyšovat a do konce roku 2008 vydrží na úrovni 3,75 procenta," odhadl další vývoj měnové politiky ČNB Sklenář.