Nazvat poslední týden pracovním by bylo poněkud troufalé, první tři dny byly sváteční, ve čtvrtek a v pátek pak zas mnozí už žili blížícími se oslavami nového roku. Přesto přinášíme pravidelný přehled nejdůležitějších týdenních událostí.

internet_surfer_117_72.jpgInternet v Česku zlidověl, používá ho 4,5 milionu lidí
Počet lidí s přístupem na internet se podle statistiky NetMonitor za poslední rok zvýšil o desetinu na 4,5 milionu. Před 15 lety, když internet do Česka dorazil, k němu mělo přístup jen několik akademiků na vysokých školách.

home-credit-117-72.jpgHome Credit bude půjčovat Číňanům
Home Credit zahájil po měsících příprav expanzi v Číně. Prvním trhem bude jihočínská provincie Kuang-Tung. Společnost bude zpočátku nabízet spotřebitelské půjčky v supermarketech. Skupina Home Credit je součástí PPF Group.

sk-lide-117-72.jpgDůvěra ve slovenskou ekonomiku klesá
Indikátor ekonomického sentimentu na Slovensku se snížil o 1,8 bodu. Meziročně došlo k poklesu o 7,1 procentního bodu. Výrazný nárůst důvěry byl zaznamenán pouze u spotřebitelů, stabilní je situace v maloobchodu.

telekom-sk-117-72.jpgSlovak Telekom dostal půlmiliardovou pokutu
Slovenský telekomunikační operátor dostal od antimonopolního úřadu pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu v době liberalizace telekomunikačních služeb na Slovensku. Společnost se může proti tomuto rozhodnutí odvolat.

ceske-drahy-regionova-117x7.jpgNa obnovu vozového parku ČD půjdou téměř čtyři miliardy
Investice českých drah do vozového parku přinesou nové vagony pro dálkovou přepravu, příměstské vlaky CityElefant i modernizované regionální motorové vozy Regionova. Dojde i na přestavbu nepoužívaných poštovních vagonů.

burza-bcpp-117C.jpgBurza na konci roku s téměř tříprocentním růstem
Index PX ve čtvrtek vzrostl o 2,78 procenta, což představuje letošní rekordní nárůst. V pátek, v poslední letošní obchodovací den, se však pražské burze dařilo podstatně méně, když se index PX propadl o 0,17 procenta.

myto-brana-117-72.jpgMýtné od Kapsche bude na všech českých dálnicích
Stát podepsal s firmou Kapsch dodatek ke smlouvě, který předpokládá, že Kapsch postaví mýtné brány v celé plánované české dálniční síti. Zároveň se od ledna postará i o výběr mýtného na vybraných úsecích silnic první třídy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru