Inflace v lednu podle odhadů analytiků stoupla z prosincových 5,4 procenta zřejmě až nad 6,5 procenta, tedy na nejvyšší hodnotu za posledních devět let. Důvodem je především zdražení potravin, energií, zvýšení regulovaných cen a rovněž zavedení poplatků ve zdravotnictví. Ty podle odhadů zvýšily inflaci o 0,2 až 0,5 procentního bodu. Od jara by ovšem měla inflace opět klesat a příští rok by se měla vrátit ke třem až čtyřem procentům, domnívají se ekonomové.

Nezaměstnanost v lednu podle odhadů stoupla kvůli sezonním faktorům z prosincových šesti procent na 6,2 až 6,3 procenta. Údaje o inflaci zveřejní v pátek Český statistický úřad a údaje o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Před půl rokem jsme na leden prognózovali inflaci začínají pětkou. Potraviny nás ale dotlačily zvednout odhad na šestku. Přesněji na 6,6 procenta. Poplatky u lékaře odhadujeme na 0,2 až 0,5 procentního bodu inflace. Ať tak či tak, je to jeden z jednorázových vlivů, který za rok z inflace vyšumí," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Lednová inflace rovněž podle hlavního analytika PPF Asset Management Radomíra Jáče potvrdí, že v české ekonomice nejsou výraznější poptávkové tlaky. Proto by podle něj centrální banka i s ohledem na silnou korunu a zprávy ze světové ekonomiky neměla zvyšovat úrokové sazby nad 3,75 procenta. V současnosti je hlavní úroková sazba na 3,5 procenta.

"Inflace by měla v průběhu prvního čtvrtletí kulminovat a následně začít postupně sestupovat ze svých nových maxim. V závěru roku by již inflace měla začínat se čtyřkou na začátku a začátek příštího roku by měl být už ve znamení dvojky," odhadl analytik ČSOB Petr Dufek.