Americké akcie v úterý zažily nejhorší propad za téměř rok. Japonské akcie dnes přišly o téměř pět procent. Za negativní sentiment může americký index nákupních manažerů ve službách. "Indexy ukazují aktuální stav ekonomiky. Je to ukazatel rychlejší než HDP. U indexu služeb je pozornost tak velká, protože služby tvoří 80 procent americké ekonomiky," uvedl pro server iHNed.cz analytik České spořitelny David Navrátil. Zveřejněný index činil 41,9, hodnota pod hranicí 50 bodů znamená recesi.
"Do těch služeb patří banky, takže není se čemu divit, že ten indikátor je na tom tak špatně. Manažeři začínají snižovat zásoby, což znamená, že méně nakupují," sdělil dále Navrátil. Index vyjadřuje, zda manažeři nakupují více nebo méně, než dříve.
Data se přitom dostala k investorům dříve, než se plánovalo. "Snažili se mlžit, proč k tomu došlo. Jak jsem pochopil, jeden analytik se ptal příslušného úřadu na nějaké informace, a dostal zprávu, že se to zhoršuje. Úřad si uvědomil, že by to mohlo být chápáno jako únik informací, a proto index zveřejnil dříve," uvedl Navrátil. Díky toho mohla reagovat pražská burza už na včerejší seanci, a dnes tak ztrácí po 11. hodině "pouze" dvě procenta.
Trhy se bojí
"Panuje nejistota, obava z recese. Jakákoliv trošku negativní zpráva má větší vliv na trhy, než by měla za normálních okolností," řekl pro server iHNed.cz analytik Patria Finance Jan Krejčí. "Trh je hodně vyplašený, protože se kumuluje více faktorů. Nejde jen o hypotéky, ale i pojišťovny dluhopisů. Kdyby šlo jen o reálnou ekonomiku, tak by trh nebyl tak vyplašený," tvrdí Navrátil.
Za včerejším propadem stál také německý index spotřebitelské poptávky. Nižší než očekávaná hodnota ještě více prohloubila negativní sentiment na trhu. "Hodně se očekávalo v letošním roce, že zpomalení americké ekonomiky vykompenzuje právě evropský spotřebitel. Proto dolar včera spíše posílil," řekl Navrátil.
V Česku přitom indexy nákupních manažerů nejsou příliš sledované. "U nás to není tak sledované, lidé se spíše soustřeďují na tvrdší data jako HDP a inflace," uvedl Navrátil. Český trh je podle Navrátila hodně provázaný s evropským. "Například když evropská ekonomika zpomalí, ČEZ bude vyvážet méně elektřiny," upozornil.
Pražská burza přitom kopíruje vývoj americké. Podle Navrátila také proto, že někteří investoři se chovají geograficky. Když jeden trh klesá, tak prodávají aktiva i na dalších trzích. Lidé odcházejí z podílových fondů. Ty tak prodávají akcie, aby měly na výplatu podílů. "Proto je ten trh jednolitý, proto pražská burza jde stejným směrem jako americká," uvedl Navrátil.
Nevalné vyhlídky
Rychlého zvratu se přitom podle oslovených analytiků nedočkáme. "Ještě tak měsíc, dva by to mohlo být volatelní jako v lednu," tvrdí Krejčí. Druhá polovina roku by měla být podle Krejčího více stabilní. "Mělo by být jasné, jak na tom americká ekonomika je," dodal.
"Myslím si, že v řádu jednoho čtvrtletí by mohla ještě přicházet špatná čísla. Ve druhém pololetí roku se začne americká ekonomika oživovat. Akcie tento vývoj předjímají, takže očekáváme oživení ve druhém a třetím čtvrtletí," předpovídá Navrátil. Trh ale zřejmě již většinu špatný zpráv vstřebal. "Manažeři nakupují akcie vlastních společností. To je taky pozitivní zpráva, nevidí ve svém businessu žádný problém," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist