Japonský elektrotechnický koncern Toshiba chce ukončit výrobu přístrojů, které podporují formát HD DVD. Ten je jednou ze dvou hlavních technologií, jež umožňují zobrazit videozáznam ve vysokém rozlišení. Rozhodnutí znamená, že vítězství ve válce formátů už má nadosah druhý tábor, který podporuje technologii Blu-ray. Informovala o tom japonská veřejnoprávní televize NHK.

Toshiba formát HD DVD vyvinula a je i vedoucím konsorcia firem, které jej podporují. Naopak autorem konkurenční technologie Blu-ray je jiná japonská společnost Sony. Válka formátů stála Toshibu nemalé peníze a podle NHK firma utrpí ztráty v řádu stovek milionů dolarů. Peníze bude muset vynaložit na ukončení výroby přehrávačů a rekordérů, s dalšími náklady je třeba počítat rovněž v souvislosti s uzavřením souvisejících činností. Sama Toshiba zatím k těmto informacím nevydala oficiální stanovisko.

Nynější válka formátů se často srovnává s podobným soupeřením ze začátku 80. let, kdy šlo o technologii záznamu na pásku. Nad tehdy mírně dokonalejší technologií Betamax zvítězila technologie VHS. Tehdy i dnes spory jen zpomalovaly vývoj, což je ale pochopitelné, protože v odvětví se budou časem točit miliardy dolarů, o které se především hrálo. Zřejmě poslední ránu Toshibě a formátu HD DVD zasadil americký řetězec Wal-Mart Stores. Ten v pátek uvedl, že postupně zastaví prodej přístrojů i disků s technologií HD DVD a zaměří se pouze na technologii Blu-ray. Totéž už dříve naznačil další vlivný řetězec Best Buy, technologii Blu-ray navíc preferuje i řada filmových studií. Toshiba podle japonských médií doprodá zařízení, které má na trhu, avšak do vývoje už nebude nic investovat.