Bělorusko uvedlo, že bylo blízko uzavření dohody s ruskou firmou Gazprom o cenách za plyn. Ruský monopolní vývozce plynu to ale popřel. Běloruský první náměstek předsedy vlády Vladimir Semaško řekl, že Minsk již souhlasil se zvýšením ceny ze 46 na 100 dolarů za 1000 krychlových metrů plynu, jak Gazprom požaduje.


"Nabídli jsme uzavření smlouvy (s touto cenou) pro rok 2007, ale Rusko tlačí na uzavření smlouvy na celé čtyři roky," uvedl Semaško. "Bohužel nemohu říci, že bychom byli blízko dohodě," reagoval na jeho vyjádření mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Jednání mezi oběma stranami dnes budou pokračovat.


Gazprom v sobotu uvedl, že je připraven přerušit od Nového roku dodávky plynu Bělorusku. Ruský gigant pohrozil, že by mohl odpojit dodávky Bělorusku 1. ledna v 07:00 hodin GMT (08:00 SEČ). To by znamenalo přerušení dodávek plynu do Evropy, především do Polska a Německa. České republiky se spor přímo netýká, protože český RWE Transgas odebírá plyn z Ruska přes Ukrajinu.


Spor s Běloruskem je součástí rozsáhlejších aktivit Gazpromu, který se snaží přiblížit ceny plynu pro bývalé státy Sovětského svazu cenám, za něž platí plyn Evropa. Původně chtěl Gazprom zvýšit Bělorusům cenu až na 200 dolarů za 1000 metrů krychlových, protože ceny pro Evropu nyní přesahují 250 dolarů.


Bělorusko ale argumentuje tím, že obě země jsou součástí společné ekonomické zóny. Západní pozorovatelé považují kroky Gazpromu za snahu zneužít surovinové zdroje Ruska k politickému nátlaku.


Spor mezi Ruskem a Běloruskem připomíná obdobný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přesně před rokem. Kvůli němu se počátkem tohoto roku narušil na několik dní export ruského plynu do střední a západní Evropy. Zatímco přes Ukrajinu jde na západ 80 procent vyváženého ruského plynu, přes Bělorusko jde 20 procent.