Pokud by se však podobné pohromy v blízké budoucnosti opakovaly, zdražení pojistného proti živelným rizikům by mohlo nastat. Aby bylo nutné zvýšit pojistné, musely by celkové pojištěné škody podle makléře pojišťovací společnosti Insia Ivana Špirakuse přesáhnout alespoň miliardu korun.
"Podle posledních zpráv od firem zabývajících se modelováním rizik se pojištěné škody odhadují v celé Evropě od pěti do deseti miliard USD, což i v případě horního intervalu je na úrovni "velmi dobrého roku" u amerických hurikánů,"doplnil.


Ačkoliv orkán navýšení pojistek bezprostředně nezpůsobí, přece jen se projeví ve výši bezpečnostní přirážky, a ta se v kalkulaci přidává k pojistnému. "Tato přirážka, která odráží průměrnou velikost rizika, se v důsledku takovýchto událostí zvyšuje a zprostředkovaně tlačí na růst výše pojistného,"uvedl Jan Šulc z Vysoké školy finanční a správní.


Vliv podobných událostí na pojistky je v delším horizontu neoddiskutovatelný. Nárůst extrémních výkyvů počasí, který byl patrný v minulých letech a jehož pokračování můžeme očekávat, bude na pojišťovny tlačit. Jejich první reakce mohli pocítit majitelé některých nemovitostí v záplavových oblastech, které byly vlivem stále častějších povodní pojišťovnami prohlášeny za nepojistitelné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist