topolanek-euro-192-128.jpgMinistři financí Evropské unie pochválili Českou republiku za reformu veřejných financí. Podle EU však musí vláda v reformách pokračovat. Jako prioritní oblasti zpráva doporučuje uskutečnění změn ve zdravotnictví a penzijní reformu. Češi jsou totiž nejrychleji stárnoucím národem v Evropské unii. Bolavým místem je také velký počet státních zaměstnanců.

Vláda by měla díky reformám snižovat schodek státního rozpočtu, v roce 2009 by měl činit 2,6 procenta HDP a o rok později 2,3 procenta HDP. Evropská unie ČR vyzvala, aby dosáhla střednědobého cíle ve výši schodku jednoho procenta HDP

"Uvidíme, zda i občané vládu pochválí za plán mít v roce 2010 stejný deficit jako loni. Mně to jako reforma příliš nepřijde. Pokud se to však Bruselu líbí, mně to při tak velkém růstu HDP přijde naopak jako ostuda. Od středopravé vlády bych takovou laxnost v reformách nečekal," uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Marek: V centru pozornosti by měl být důchodový systém

Krátkodobá stabilizace českých veřejných financí podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka není tak bolestná, jak se očekávalo, i když tomu do značné míry pomohl rychlý růst ekonomiky.

"V centru pozornosti by se nyní měl ocitnout především důchodový systém. Zde je už sice na reformy pět minut po dvanácté, ale lepší pozdě nežli později," upozornil pro server iHNed.cz Marek.

Obdobně se vyjádřila již v polovině února i Evropská komise při svém hodnocení českého konvergenčního programu. Česko by podle ní mělo nadále pokračovat v omezování státních výdajů, včetně toho, že sníží počet státních zaměstnanců a omezí růst jejich mezd.

Snižování počtu státních zaměstnanců

Vládní kabinet premiéra Mirka Topolánka si právě snižování počtu státních zaměstnanců dal jako jeden ze svých hlavních cílů. V programovém prohlášení vláda uvedla, že sníží počet zaměstnanců státní správy do roku 2010 nejméně o tři procenta ročně. Snížení bude uskutečněno nejen na regionální úrovni, ale především v centrálních orgánech státní správy.

Celkově vyznělo únorové hodnocení hospodaření České republiky od Evropské komise pozitivněji než loni, kdy Česko sklidilo ostrou kritiku za rostoucí deficit veřejných financí. Ten však nakonec byl daleko menší, než původně předpovídaly odhady.

"Díky příznivému makroekonomickému výhledu a lepšímu plnění rozpočtu v roce 2007, než jaké se očekávalo, by Česká republika měla následně docílit i silnější fiskální konsolidace, než jakou si kladla za cíl," uvedla v polovině února EK.