Sdružení nájemníků ČR (SON) nesouhlasí s jakoukoli přímou platbou státu majitelům domů, sdělila Klára Pačesová ze SON. Majitelé domů, kteří kvůli regulaci nájemného zažalovali Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva, by byli ochotni se mimosoudně s ČR vyrovnat a požadují 50 miliard korun. Podle nájemníků je však vyrovnání navrhováno ve výši, kterou by soud "v žádném případě nepřiznal i pokud by byla žaloba pronajímatelů úspěšná".


SON souhlasí s tím, aby pronajímatelé dostávali příspěvek na opravy domů, případně jim byla umožněna daňová zvýhodnění, pokud se o svůj majetek řádně starají a respektují právní řád, včetně práv nájemců. O možnosti mimosoudního vyrovnání informovala v pátek advokátka Klára Veselá Samková, která zastupuje 4500 majitelů domů. Narovnání podle ní nemusí být jen v podobě přímo vyplacených peněz, ale i v podobě státních obligací, či daňového zvýhodnění.


Proti návrhu však vystoupil předseda Občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit (OS HOMR) Girolamo Giormani, který trvá na zaplacení veškerých škod majitelům domů, které jim vznikly "protiústavními kroky ČR". "Paní Veselá Samková nereprezentuje stěžovatele, členy OS HOMR, kteří podali více než 200 stížností k soudu ve Štrasburku, dodal. Sdružení nájemníků dnes vyjádřilo pochybnost o tom, zda je právní zástupkyně žalobců zmocněna k takovému jednání, neboť stanoviska publikovaná majiteli domů jsou zcela jiná.


MMR požadavek Veselé Samkové na vyplacení 50 miliard odmítlo. "MMR zatím v žádném případě nemůže vyplatit případné odškodné majitelům domů, protože dosud není ničím podloženo, jak vysoké by finanční částky měly být a na jakém principu by měly být poskytnuty," uvedl v pátek náměstek ministra Miroslav Kalous. Připomněl, že od majitelů domů ministerstvo dosud neobdrželo žádné přesně specifikované požadavky.