Před dvěma lety byl dolar k dostání za 24 korun. Ještě loni v létě se za něj platilo 21 korunami. V pátek prolomil kurz hranici 16 CZK/USD. Podobný vývoj zaznamenal i proti euru, vůči kterému se propadl až na 1,568 USD/EUR. Silný pád dolaru odstartovala v průběhu loňského léta hypoteční krize. Ta se pak šířila finančními trhy a zavedla Spojené státy na pokraj hospodářkého poklesu.

Dolar pod 16 korunami - více čtěte ZDE

Úrokové sazby a kurz dolaru - Zvýšním sazeb dojde ke zatraktivnění měny. Obchodníci chtějí mít své peníze ve vysokoúročené měně a ta začíná posilovat. Snížením sazeb dojde k oslabení měny.

Úrokové sazby, inflace a ekonomika - zvýšením úrokových sazeb dochází ke zdražení úvěrů pro podnikatele i spotřebitele. Centrální banka se snaží snížit inflaci právě zvýšením sazeb. Dražší úvěry, sníží jak investiční, tak i spotřebitelskou poptávku. Tím se sníží tlak na růst cen. Nižší investice i spotřeba se však také krátkodobě projeví v nižších číslech růstu hrubého domácího produktu. Pokud chce centrální banka v krátké době zvýšit růst HDP, sazby snižuje.

Kurz dolaru a spotřebitelské ceny - v případě oslabení dolaru se pro Američany stane dovážené zboží dražším. Český výrobek, který u nás stojí stále 2100 korun a je vyvážený do USA, stál ve Spojených státech loni v létě přibližně 100 dolarů, dnes už tam za něj kvůli změně kurzu musí zaplatit zhruba 130 dolarů. Ceny dováženého zboží včetně surovin pro výrobu dalšího zboží tímto způsobem rostou, a zvyšují tak tamní spotřebitelskou inflaci.

Spolu se zhoršujícími se údaji o americké ekonomice se dál zrychloval také propad dolaru. Americká centrální banka Fed se snaží rychle vylepšit čísla ekonomiky a snižuje úrokové sazby. To ale zvyšuje nebezpečí vysoké inflace a dále podkopává pozici dolaru. Slábnoucí dolar pak znovu napomáhá inflaci. Vše ale není tak beznadějné, jak se zdá.

Export podrží ekonomiku

Ekonomové totiž upozorňují, že slábnoucí dolar podpoří americký export. Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše je to vyrovnávací faktor. "Americký spotřebitel dlouhou dobu těžil z fixního kurzu dolaru vůči čínskému juanu a z uvolněné domácí měnové politiky. Jeho spotřeba a zadlužení tak rostly příliš rychle. Vnější nerovnováha v podobě deficitu obchodní bilance ale dlouhou dobu nevedla k vyšším cenám na domácím americkém trhu (především kvůli vysoké konkurenci na velkém trhu). Slabý dolar je prostorem k narovnání těchto nerovnováh a měl by podpořit vyšší poptávku američanů po domácí produkci a také podpořit americké exportéry, jejichž optimismus v posledních měsících stabilně roste," uvedl pro server iHNed.cz. 

Také ekonom Vojtěch Benda z ING Wholesale Banking mluví o příznivém vlivu slabšího dolaru na americké exporty, podporované navíc zatím neoslabující zahraniční poptávkou. "Americká ekonomika tak nadále udržuje jisté rozdvojení v podobě zhoršování ekonomické pozice domácích podniků orientovaných na domácí poptávku, slábnoucí dolar a robustní růst zahraniční poptávky však nadále prospívá americkému exportně orientovanému sektoru," upozornil server iHNed.cz Benda.

Bush věří, že americká ekonomika krizi zažehná - více čtěte ZDE

Zatím se ale ekonomové shodují, že hospodářství USA je na pokraji poklesu. "Údaje přicházející v posledních dnech z ekonomiky USA utvrzují obavy, že americká recese je na spadnutí, či právě probíhá. K pokračujícímu poklesu cen aktiv a reálného příjmu se podle posledních údajů přidal i pokles zaměstnanosti, což se nepochybně promítá do výrazného útlumu soukromé spotřeby," řekl Benda.

Recesi očekává i hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora "Dolar v posledních měsících zažívá téměř volný pád. Ten, kdo může, se snaží dolar prodat. Nikdo ho nechce, protože před americkou ekonomikou stojí s velkou pravděpodobností recese," uvedl pro server iHNed.cz.

Inflace ještě poroste

Otázkou však stále zůstává, jak se nakonec všechno projeví v nárůstu cen. "Růst spotřebitelské inflace USA v únoru zpomalil na 4 procenta z předchozích 4,3 procenta díky 2procentnímu poklesu cen pohonných hmot významně kompenzujícímu pokračující růst cen potravin. Částečné zmírnění inflačních tlaků tak více uvolňuje ruce americké centrální bance k razantnějšímu uvolňování měnové politiky, tj. snižování úrokových sazeb," předvídá v souvislosti s nadcházejícím zasedáním Fedu Benda. Podle něj finanční trhy považují další snížení úrokových sazeb na příštím zasedání 18. března za téměř hotovou věc.

Inflace na čtyřech procentech - více čtěte ZDE

"Údaje o poklesu tempa inflace zvýšily pravděpodobnost poklesu sazeb spíše až o 75 basických bodů na 2,25 procenta než o 50 na 2,5 procenta. Zpomalení infalce je však pravděpodobně jen dočasné a v následujících měsících by se mohla vrátit zpět na úroveň kolem 4,4 procenta vzhledem k předpokládanému růstu cen potravin, ale i výraznějšími inflačními vlivy z oslabující americké měny a rostoucích cen ropy," říká Benda.

Značná část ekonomů a politiků včetně šéfa Fedu Bena Bernankeho a ministra financí Henryho Paula hovoří o tom, že se ekonomika v druhé půli roku vzpamatuje, což by měla být dobrá zpráva také pro dolar. To proto, že Fed by pak pravděpodobně přestal snižovat úrokové sazby.

Kam se propadne dolar

Bureš se domnívá, že dolar je na současných úrovních silně podhodnocený. "Z pohledu střednědobé rovnováhy americké ekonomiky je to však prospěšné. Čekám další ztráty dolaru do poloviny tohoto roku. Měly by být vyvolané dalším poklesem sazeb v USA, zatímco v eurozóně ještě na čas úroky zůstanou stabilní. Do června se můžeme dočkat úrovní 1,59 EUR/USD a 15,60 USD/CZK. Pak by mohlo dojít k relativně prudkému obratu - Fed se zastaví s poklesem sazeb a ECB naopak začně uvolňovat měnové šrouby. To by mohlo měnové páry k úrovním 1,38 EUR/USD a 18,50 USD/CZK," odhaduje Bureš.

CZKUSD.JPG

Také Pikora do poloviny roku očekává oslabení dolaru ke hladině 1,60 USD/EUR, aby se následně odrazil a začal dlouhodobé tažení k silnějším hodnotám. "Z pohledu dolaru je ale klíčový rozdíl mezi úrokovými sazbami v Evropě a USA. Zde se situace vyvíjí proti dolaru a zdá se, že bude hůř. Není se proto čemu divit, že je dolar na rekordně slabých hodnotách. Evropská centrální banka totiž nespěchá se snižováním úrokových sazeb a paličatě se drží na 4 procenta. Poslední data z Evropy totiž zatím ukazují, že ekonomika starého kontinentu na rozdíl od USA nikterak výrazně nestrádá," uzavírá Pikora.