Ceny zlata a ropy po výstupu na nová maxima nabraly nečekaný zvrat a prudce začaly klesat. Výprodej však zažívá celý trh s komoditami. Výrazným ztrátám se tak nevyhnuly například ani ceny cukru. Ceny průmyslových kovů spadly zhruba o pět procent, zatímco cukr zlevnil až o deset procent a cena kávových bobů se snížila zhruba o šest procent.
Zlato si při svém asijském obchodování připsalo přes tři procenta a jeho cena se dostala až na rekordních 1 030,80 dolaru za trojskou unci. Americká lehká ropa se vyšplhala až na rekordní hodnotu 111,80 dolaru za barel.
Za nárůstem ceny zlata stojí především slábnoucí dolar a obavy z dalšího prohlubování finanční krize ve Spojených státech. "Zlato přitahuje zájemce o bezpečné v investice v době, kdy nelze z důvodu volatility bezpečně investovat do akcií či světových měn," uvedl Šudži Sugata ze společnosti Mitsubishi.
Čtěte více: USA chtějí zastavit finanční krizi výjimečnými kroky - ZDE
Od začátku roku si zlato připsalo přes dvacet procent. Za celý loňský rok přitom posílilo o 32 procent. Již na přelomu roku přitom padl dlouholetý rekord z roku 1980, kdy se cena zlata vyšplhala na 850 dolarů za unci. Za rostoucími cenami zlata stálo tehdy několik faktorů.
V roce 2000 se troyská unce zlata obchodovala přibližně za 280 dolarů. Nyní je jeho cena vyjádřená v dolarech 1000 USD, což je růst o více než 250 procent.
"Ve skutečnosti nárůst ceny zlata je sice velký, ale ne tak dramatický, jak vypadá v dolarovém vyjádření – v eurech vzrostla cena zlata ´pouze´ o 112 procent. Stejně tak vzrostla jeho cena vůči švýcarskému franku, který je, podobně jako zlato, vyhledáván v době nejistoty. Švýcarský frank nyní také výrazně posiluje," uvedl pro server iHNed.cz analytik společnosti Citco FT Jiří Šimek.
Korunová cena troyské unce zlata
Naopak korunová cena troyské unce zlata podle Šimka vzrostla od roku 2000 pouze o 50 procent. V roce 2000 bychom koupili unci zlata za 10 800 korun, letos bychom ji prodali za 16 000 korun.
Ceny zlata a ostatních komodit jsou kotované v dolarech, ale jeho cena neustále klesá. "Růst cen komodit tak vypadá ještě rychlejší, neboť se nám zkracuje metr, kterým jejich cenu měříme. Ale cena zlata roste částečně i díky pád dolaru – investoři opouštějící padající americký dolar nakupují mimo jiné zlato, jehož cena jde tak stále nahoru," dodal Šimek.
V lednu 1980 se americká ekonomika potýkala s vysokou inflací, po íránské islámské revoluci prudce rostly ceny ropy a mezinárodně-politické napětí zvyšovala i sovětská invaze do Afghánistánu. Pokud by se tehdejší rekord přepočetl na ceny roku 2007 činil by 2 119,30 dolaru za unci.
Slabý dolar zvyšuje nominální hodnotu většiny komodit
Slábnoucí dolar a nervozita na finančních trzích žene vzhůru také ceny ropy. Termínovaná cena americké ropy s dodáním v dubnu dosáhla rekordní hodnoty 111,80 dolarů za barel. Cena barelu severomořské ropy Brent se vyšplhala na 107,48 dolaru. Jen za letošní rok vzrostly ceny ropy o šestnáct procent.
Později se cena ropy prudce snížila a vrátila se ke 107 dolarům za barel. Od začátku roku je cena ropy vyšší zhruba o 15 procent.
"Současný růst cen ropy je ovlivněn především měnovými výkyvy. Slábnoucí dolar je v nyní klíčovým faktorem," uvedl pro Reuters Tony Nunan z tokijské pobočky společnosti Mitsubishi. Prudký pokles amerického dolaru totiž zvyšuje nominální hodnotu všech komodit, jejichž ceny se udávají právě v dolarech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist