Koruna česká slaví letos 15 let.  Celkem je v oběhu 340,7 milionu bankovek, na jednoho obyvatele ČR tak připadá cca 33 kusů bankovek. Celková hodnota obíhajících bankovek činí 345 miliardy korun, na jednoho obyvatele tak připadá cca 33 300 Kč. Celkem 3 miliardy kusů mincí a bankovek. Nejvyšší tempo růstu mezi bankovkami v oběhu zaznamenává právě tisícikoruna. Svazek 1000 kusů tisícikorunových bankovek váží rovný jeden kilogram. Z hlediska padělání byla tisícikorunová bankovka druhou nejvíce padělanou českou bankovkou v roce 2007 (po bankovce v hodnotě 500 Kč).

Vzor 2008 je třetím vydáním tisícikorunové bankovky, která je tištěna podle návrhu akademického malíře Oldřicha Kulhánka. Dosud obíhající tisícikorunová bankovka vzor 1996 zůstává i nadále v platnosti. Starší bankovka vzor 1993 je již delší dobu neplatná, ale stále vyměnitelná na pobočkách České národní banky.

"Nová tisícikoruna má řadu inovovaných a nových ochranných prvků, a to jak viditelných pouhým okem pro laickou veřejnost, tak prvků zjistitelných pomocí přístrojů sloužících pro ověření pravosti profesionály," uvedl člen bankovní rady a vrchní ředitel ČNB Pavel Řežábek.

Nové ochranné prvky

Mezi nové ochranné prvky, které jsou přístupné a viditelné bez jakýchkoliv pomůcek a umožňují snadněji rozpoznat padělek široké veřejnosti, patří především nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Ochranného proužek získal kovově lesklou barvu, která se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění z hnědofialové na zelenou.

tisicikoruna-2008-4.jpg

Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je nově doplněn o logo České národní banky, je o 1,6 mm širší a lépe čitelný.

tisicikoruna-2008-3.jpg

Po přiložení tzv. Pole testeru na bankovku se navíc objeví na ochranném proužku efekt v podobě šrafování světlejšími a tmavšími částmi ve tvaru kosodélníků.

tisicikoruna-2008-5.jpg

V průsvitu proti světlu je vedle dosavadního stínovaného vodoznaku s portrétem Františka Palackého viditelné světlé označení nominální hodnoty 1000 Kč, které je doplněno lipovým listem.

tisicikoruna-2008-1.jpg

Lesklý pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na bankovkách vzoru 1996 jednobarevný a má podobu pásu s rovnoběžnými okraji. U bankovek vzoru 2008 je tento pruh dvoubarevný a jeho pravá strana má vlnovkový okraj.

tisicikoruna-2008-2.jpg

Další ochranné prvky jsou přístupné pokladníkům, kteří jsou vybaveni ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity barvy, jejichž reakce v UV záření je bohatší než na dosavadních bankovkách. K dosavadní zelené barvě nově přibyla barva modrá.

tisicikoruna-2008-9.jpg

V levé dolní a pravé horní části líce i rubu byly doplněny ornamenty připomínající lipový list.

tisicikoruna-2008-10.jpg

Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit maximální ochranu proti padělání. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků proto Česká národní banka nezveřejňuje.

Další změny

Na nové tisícikorunové bankovce došlo i k některým dalším drobným změnám. Na nepotištěných okrajích (kuponech) a v některých částech tiskového obrazce byly doplněny žluté kroužky.

tisicikoruna-2008-6.jpg

Došlo také k nahrazení podpisu bývalého guvernéra České národní banky "Tošovský" podpisem současného guvernéra "Tůma" a k jeho převod do jiné tiskové techniky. Namísto tisku z hloubky se nyní provádí tiskem z plochy.

tisicikoruna-2008-7.jpg

Samozřejmě došlo také k nahrazení původního letopočtu "1996" letopočtem novým, to jest "2008".

tisicikoruna-2008-8.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist