V České republice stále podle odhadů RM-Systému vlastní akcie z kuponové privatizace přes milion a půl lidí. Mnohdy už na své akcie zapomněli a nestarají se o ně. "Někteří bývají překvapeni, když zjistí, jaké akcie mají a za kolik peněz je mohou prodat," říká Jana Brothánková ze Střediska cenných papírů.
Počet svých akcií nejsnáze zjistíte z výpisu z účtu majitele zaknihovaných cenných papírů. Ten vystaví Středisko cenných papírů nebo RM-Systém, služba stojí zpravidla do stokoruny.
Některé akcie se rozrostly
Z kuponové knížky nebo ze starého výpisu lze pouze vypátrat, kolik akcií měl akcionář v minulosti, ale už ne, co s nimi udělal nebo co se s nimi stalo. Některé akcie se totiž v průběhu vývoje "štěpily". Například ten, kdo v kuponové privatizaci koupil 30 kusů ČEZ, nyní může s potěšením zjistit, že jich vlastní 330. Podobně "narostla" i Komerční banka a další firmy.
Čtěte více |
Akcie můžete prodat i mimo RM-Systém či burzu Jiří Vodička: Z vložených 45 korun je dnes i šest tisíc |
Pokud někdo má ve Středisku cenné papíry vedeny, znamená to, že se je může pokusit prodat. Z více než 1664 firem, které do privatizace vstupovaly, je jich ale veřejně obchodovatelných pouze 47. Některé je možné prodat na burze, jiné pouze na RM-Systému. Ty, které nejsou na trzích s cennými papíry, potom individuálnímu kupci.
Ceny akcií společností na burze snadno zjistíte na jejích stránkách www.bcpp.cz. Seznam podniků v RM-Systému je na stránkách www.rmsystem.cz na záložce výsledky v sekci seznam akcií. V podrobných tabulkách pak lze nalézt informace o tom, za kolik korun se dnes akcie obchodují a zda je aktuálně poptává nějaký kupec.
Hledejte nový název
Mnoho podniků z 90. let změnilo svůj název, proto je nejlepší hledat podle mezinárodního kódu ISIN, bývají uvedeny v tabulkách kurzovních lístků nebo také podle IČO.
Na burze lze prodat akcie pouze prostřednictvím obchodníka s cennými papíry, jejichž seznamy vede Česká národní banka na svých stránkách www.cnb.cz. Na RM-Systému je můžete prodat přímo. Stačí, budete-li znát svoje číslo účtu ve Středisku cenných papírů. RM-Systém pak zjistí, jaké akcie máte a zda jsou obchodovatelné.
Po registraci za sto korun je možné rovnou zadat prodej. Poplatky za případný uskutečněný prodej jsou pak v řádech desetin procenta. Zda bude o vaše akcie zájem, záleží na tom, jakou stanovíte cenu. Může se ale také stát, že kupce na RM-Systému nenajdete vůbec. Potom je jediným řešením individuální prodej. Také se můžete pokusit je nabídnout samotné akciové společnosti.
Zkontrolujte si, zda vás firma nevytěsnila
Zjistíte-li, že váš účet ve Středisku je prázdný nebo byl zrušen, znamená to, že žádné akcie nemáte, či je máte v listinné podobě doma. "Jediným způsobem, jak to zjistit, je pak tyto akcie nalézt," vysvětluje Pavel Zúbek z České národní banky. Nenajdete-li je, kontaktujte příslušný podnik, třeba si je ještě budete moci vyzvednout. Je ale také možné, že vás společnost vytěsnila jako minoritního akcionáře. V takovém případě už jste pravděpodobně peníze obdrželi. Pokud ne, opět je třeba kontaktovat přímo dotyčnou firmu.
Čtěte více |
Ústavní soud: Majoritní akcionáři mohou dál vytěsňovat |
Ne všechny společnosti byly tak dobrou trefou. Mohlo se také stát, že podnik, který jste si v 90. letech vyhlédli, zkrachoval. Informace o tom můžete dohledat v obchodním rejstříku.
Jste-li dědicem někoho, kdo akcie vlastnil a zemřel, můžete požádat o převod cenných papírů a ještě je zpeněžit.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist