Vedle nákupu televize nebo ledničky na splátky se v nich GE Money Multiservis chystá začít i s půjčováním hotových peněz.

V hypermarketech typu Tesco či Electro World se tyto půjčky - pod názvem příslušného obchodního řetězce - objeví na přelomu května a června.

"Novou finanční službu spustíme nejprve v první stovce prodejen, kde už naši zástupci působí. Ti smlouvu o úvěru vyřídí a během jednoho dne odešlou peníze na účet," říká Charlie Coode, šéf Multiservisu.

Čtěte rozhovor

Největší tuzemská splátková firma reaguje na stále se zvětšující poptávku Čechů po hotových penězích. "Zpočátku budeme nabízet půjčky do šedesáti tisíc korun, maximální limit ale zvýšíme," tvrdí Coode.

Multiservis je tak první splátkovou firmou, která chce ve velkém využít obchodní řetězce k nové expanzi půjček. Své pobočky v nich postupně zřídily všechny významné banky a zařizuje si je i Česká pošta. Podle Cooda však Češi v hypermarketech tráví stále víc času a pro rozšiřování finančních služeb nejsou obchodní řetězce stále dostatečně využité. Například v Británii Tesco už deset let nabízí svým zákazníkům nejen běžné hotovostní půjčky a účty, ale i různé druhy pojištění, leasing, a dokonce i hypotéky.

Hon na klienty: půjčíme vám jakkoliv 

V období, kdy mnohé banky v cizině utahují kohoutky půjček, jejich české protějšky naopak zvyšují závody o klienty. Například Česká spořitelna od března půjčuje až na 300 tisíc korun bez ručitele. Od tohoto měsíce Komerční banka spustila pro uživatele svého internetového bankovnictví on-line půjčky a Volksbank ve svých pobočkách v Kauflandech přišla s akční nabídkou zlevněných půjček do 250 tisíc korun. Do ostrého provozu se chystá převést svůj pilotní projekt půjček přes internet i Česká spořitelna.

"Služba je určena pro uživatele našeho internetového bankovnictví. Klientovi nabídneme určitou částku, a pokud ji bude chtít, tak odklikne souhlas, a peníze mu přijdou na účet. Smlouvu mu pak pošleme poštou," říká Kristýna Havligerová, mluvčí spořitelny.

Do ostřejší soutěže o půjčky se chystá i další splátková firma Cetelem. "Jedním z letošních největších projektů je zavedení konsolidace úvěrů od druhé poloviny dubna," říká Irena Loukotová, mluvčí firmy. Na podzim pak chystá Multiservis sjednání půjčky přes internet. Smlouvu k podpisu lidem doručí kurýři až do bytu.