ekonomika-finance-2-192-128.jpgEkonomika EU vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 0,5 procenta, v meziročním srovnání si oproti čtvrtému čtvrtletí 2006 polepšila o 2,5 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V porovnání se třetím čtvrtletím tak růst oslabil o 0,4 procenta. Ekonomika zemí eurozóny je oproti průměru EU v horší kondici. 13 zemí, které používají společnou měnu rostlo meziročně v průměru o 2,2 procenta.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nepřináší aktuální informace Eurostatu žádný nový pohled, protože finální data potvrdila předchozí odhad růstu ekonomiky zemí EU a eurozóny.

"Nadále se bude diskutovat o hypotéze, nakolik se dokáže Evropa odtrhnout od americké recese a nakolik se jí to podaří, či ne. Prozatím tak z eurozóny a EU přicházejí relativně příznivé informace,  z čehož by měla těžit i Česká republika, pro níž je eurozóna hlavním obchodním partnerem," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Slovensko - lídr Evropské unie

Nejvíce se v posledním čtvrtletí dařilo ekonomikám Slovenska (růst o 3,3procenta), Polska (2 procenta) a České republiky (1,7 procenta). Jedinou zemí, která zaznamenala pokles bylo Irsko.  Za celý loňský rok se stalo evropským šampionem Slovensko s růstem 14,3 procenta. Dobré výsledky zaznamenali také v Litvě (8,5 procenta) a Lotyšsku (8 procent). Česká republika dosáhla růstu 6,6 procenta. Hospodářství téměř stagnovalo v Maďarsku a příliš se nedařilo také Německu, které si připsalo 1,8 procenta.

Čtěte více

    

    

Slovenské rekordy: ekonomika roste, nezaměstnanost klesá

Statistika podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla potvrdila, že dynamiku EU táhli hlavně nováčci. "Střední a východní Evropa má za sebou jeden z nejlepších roků v historii. Růst tohoto regionu byl loni přes 6 procent. Tyto státy mají nyní nejlepší timing na to, aby provedly nebo pokračovaly v reformách. Aby prostě byly připraveny na to, že ekonomický růst tady nemusí být na věky," řekl pro server iHNed.cz Michl.

Významné ochlazení dolehlo na ekonomiku USA, která si za poslední kvartál polepšila jen o desetinu procenta. V meziročním srovnání je na tom ale podobně jako EU, s růstem 2,5 procenta. Lepší výsledek zaznamenala ekonomika v Japonsku, která na konci minulého roku posílila o 0,9 procenta a její meziroční růst přesáhl 2 procenta.