penize_koruny-192x128.jpgPokles vývozních cen nejvíce ovlivnily ceny průmyslového spotřebního zboží, které se meziročně snížily o 7,2 procenta, zejména u oděvních výrobků a doplňků. Ceny strojů a dopravních prostředků, především u silničních vozidel, se snížily o 6,8 procenta a ceny chemikálií poklesly o 5,8 procenta. Naopak nejvíce meziročně rostly ceny minerálních paliv, a to o 14,9 procenta. Ceny potravin, především obilovin a obilných výrobků, stouply o 9,6 procenta.

Také pokles dovozních cen v meziročním srovnání působila silná koruna. Největší vliv na pokles mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků, a to o 7,4 procenta. Výraznější pokles zaznamenaly také ceny průmyslového spotřebního zboží, ty klesly o osm procent. Ceny polotovarů se snížily o 5,1 procenta a chemikálií o 4,7 procenta. Klesly i ceny nápojů a tabáku.

Významněji rostly ceny u minerálních paliv, především ropy a ropných výrobků, a to o 20,1 procenta. Ceny ostatních surovin vzrostly o 1,9 procenta a u potravin se zvýšily o jedno procento.

Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně o 5,3  procent vyšší

Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně vzrostly o 5,3 procenta. Tempo jejich růstu tak mírně zpomalilo z únorových 5,6 procenta. V porovnání s letošním únorem se zvýšily o 0,3 procenta po únorovém růstu o 0,1 procenta.

Nejvýznamnější vliv na úroveň cenové hladiny měly ceny potravin, které meziročně stouply o 10,8 procenta. Z toho rostly zejména ceny mlékárenských výrobků o 17,3 procenta a průmyslových krmiv o 35,6 procenta. Rostly i ceny koksu, ropných produktů a energií. Naopak nižší byly ceny v odvětví dopravních prostředků, z toho zejména díly motorových vozidel o 7,2 procenta.

V meziměsíčním srovnání nejvýrazněji ovlivnily růst cenové hladiny vyšší ceny koksu a rafinérských ropných výrobků o 3,7 procenta, základních kovů, hutních a kovodělných výrobků, chemických výrobků a vláken shodně o 0,6 procenta. Naopak nejvýznamnější pokles cen ČSÚ uvádí u potravinářských výrobků, a to po 11 měsících růstu o 0,3 procenta. Z toho nejvíce klesly ceny mlékárenských výrobků a masa a masných výrobků.

Ceny zemědělských výrobců byly v březnu meziročně vyšší o 26,1 procenta a oproti únoru se zvýšily o 1,2 procenta.
Ceny rostlinných výrobků se meziročně zvýšily o 34 procent, zejména v důsledku vyšších cen obilovin o 55 procent a olejnin o 60,5 procenta. Dále se zvýšily ceny ovoce o téměř 36 procent. Naopak ceny brambor byly nižší o 44,6 procenta a zeleniny o 11,3 procenta.

Ceny živočišných výrobků se zvedly o 16,3 procenta. Vzrostly ceny mléka o 28,5 procenta, vajec o 21,6 a drůbeže o pětinu. Nižší o 1,2 procenta byly ceny prasat a skotu o 3,4 procenta.

Meziměsíčně se ceny rostlinných výrobků zvýšily o 2,7 procenta v důsledku růstu cen ovoce o 6,6 procenta, olejnin o 9,5 procenta a zeleniny o 10,2 procenta. Klesly ceny brambor o 2,6 procenta. Ceny živočišných výrobků se snížily o 0,8 procenta, ceny skotu o 0,4 procenta, mléka o půl procenta, prasat o 1,6 a vajec o 2,1 procenta. Vyšší byly ceny drůbeže, a to o 1,6 procenta.

Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 4,9 procenta, meziměsíčně o půl procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v březnu 2008 proti stejnému měsíci loni v úhrnu vyšší o 3,7 procenta, meziměsíční růst činil 1,4 procenta.

 

 

 


 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist