Silný růst velkých rozvíjejících se ekonomik jako je Čína, Rusko, Brazílie a Indie pomohly růstu cen zemědělským komoditám a průmyslovým kovům. Naopak zpomalující se americká ekonomika a rostoucí nedůvěra v americký dolar podpořily investice do vzácných kovů jako je zlato, stříbro a platina.
Spousta investorů zažila také naprosté zklamání na akciových trzích a byla nucena vyhledávat alternativní možnosti investování. Propad na akciových trzích určitě také vzbudil zájem těch, kteří měli dříve komodity za příliš riskantní.
Státy brání vývozu rýže
V rámci zhodnocení investic jsou jednoznačnými vítězi v letošním roce zemní plyn, stříbro, měď, hliník, cín, kukuřice a rýže. Nejobchodovanější komodity jako zlato či ropa prozatím pokulhávají, když letos vzrostly „jen“ okolo 10-13%, což je ale stále více než ve stejném období v předešlém roce.
Situaci na trhu s rýží lze porovnat s kreditní krizí na finančních trzích. Tak jako si banky nebyly ochotny navzájem půjčovat peníze, tak největší vývozci rýže nejsou ochotni ji poskytnout ostatním. Čína, Indie, Egypt a Vietnam reprezentují více než třetinu světového vývozu. Tyto rýžové velmoci ztěžují producentům vývozy dodatečnou daní, či přímo nedoporučují vývozcům podepisovat další kontrakty na odkup rýže. K tomu ničí sucha v Číně úrodu, a proto Čína omezuje export. Světové zásoby rýže jsou nejnižší od roku 1980 a Organizace spojených národů odhaduje, že vývozy rýže se letos ještě sníží o 3,5 %.
Všeobecně se očekává, že cena rýže se letos ještě zvýší, jakožto ceny všech ostatních zemědělských plodin, kromě cukru. Poptávka rozvojových zemí po kvalitnějších potravinách je stále vysoká a teprve se snížením ekonomického růstu v těchto zemích lze očekávat, že částečně opadne. Důvodem také je, že chleba ztrácí svůj status základní potraviny a je nahrazován rýží, což způsobuje její nedostatek.
Rizikem pro spekulanty s rýží je, že dohady o prodejcích v Thajsku a Vietnamu, kteří shromažďují zásoby plodin se potvrdí, a ti tyto zásoby uvolní. Tento krok by určitě poslal rýži k nižším hodnotám. Dalším rizikem je, že vysoká cena rýže donutí farmáře zvýšit produkci, která by alespoň částečně uspokojila poptávku. Jako příklad za všechny lze uvést pšenici, kde se cena v únoru vyhoupla k 1322 dolarům za bušl, aby poté spadla o 35% během následujících pěti týdnů, částečně díky očekáváni vyšší produkce.
Zlato jako pojistka
Ušlechtilé kovy jako zlato, stříbro a platina zažívají také dobré časy. Investoři se obracejí k těmto komoditám ve snaze ochránit svůj kapitál před znehodnocením hospodářskou či politickou krizí, inflací či kolísáním kurzů měn. V polovině března se cena zlata poprvé vyšplhala nad 1000 USD za unci. V té době také spadl dolar k euru na nejnižší hodnotu v historii. Cena platiny letos vzrostla asi o 32% a stříbra o 22%.
Podobně se vyvíjí cena ropy. Většina analytiků neočekávala, že se dočkáme ceny ropy nad 100 dolarů za barel takto brzy. Kombinace více faktorů vyhnala ropu k magickým hodnotám a již je zřejmé, že levnější ropy se v nejbližší době nedočkáme. Slábnoucí ekonomika USA nemá na cenu ropy prozatím významný vliv a lze se domnívat, že teprve náznak ochlazení asijských ekonomik by mohl dočasně ropě ulevit. Ovšem v tomto případě se předpokládá, že země OPEC utáhnou kohoutky, a tak se ropa udrží okolo současných hodnot.
Čtěte více
|
|
Většina analytiků se shoduje, že se ceny komodit udrží na stávajících vysokých hodnotách. Hodně však také záleží na kurzu amerického dolaru, ve kterém se většina komodit obchoduje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist