Softwarový gigant Microsoft Corp. svým výkonem ve třetím kvartálu svého finančního roku zklamal - čistý zisk klesl kvůli slabšímu prodeji operačního systému Windows o 11 procent na 4,39 miliardy dolarů.

Investoři od výsledkové zprávy Microsoftu očekávali hodně, protože předešlá dvě čtvrtletí byla pro firmu výjimečně dobrá. V posledních dvou týdnech získaly akcie firmy 13 procent, po zveřejnění výsledků však spadly o pět procent dolů.

Přestože celkové tržby nepatrně vzrostly na 14,45 miliardy dolarů, skončily mírně pod očekáváním analytiků. Finanční ředitel firmy Chris Liddel poukázal na slabou americkou ekonomiku, řekl však, že útlum na domácím trhu aktivity firmy příliš nepoznamenal, protože většina tržeb pochází ze zahraničí. Konstatoval však, že čtvrtletní tržby z prodeje Windows nesplnily očekávání, zčásti kvůli nahromadění zásob počítačů a zčásti údajně kvůli slabému pokroku v boji, který firma vede proti pirátství.

Čtěte také:

Tržby divize Windows klesly meziročně o 24 procent. Rychlost poklesu překonala i nejpesimističtější firemní předpoklady. Microsoft to zdůvodňoval slabým růstem prodeje na vyspělých trzích a zvýšeným používáním nelegálních kopií na rozvojových trzích. Prodej Windows kvůli tomu zaostává za prodejem osobních počítačů.

Čtěte také:

K poklesu akcií přispělo i to, že Microsoft předpověděl výsledky současného čtvrtletí na poněkud nižší úrovni, než čekal trh. Firma na druhé straně vydala zlepšenou prognózu pro příští finanční rok, který začne v červenci.

Microsoft upozornil Yahoo, že rozhodně již nemá v úmyslu svou nabídku z počátku února zvýšit. Prohlásil, že důležitým faktorem je nyní čas a připomněl, že konečným termínem pro vyjádření managementu Yahoo k nabídce je sobota. Microsoft dal najevo, že je připraven svou nabídku odvolat nebo jít do nepřátelského souboje, pokud bude vedení Yahoo dál chovat "nerealistická očekávání" ohledně možnosti zvýšené nabídky.