slovensko-vlajka-euro-192.jpgSlovenská inflace by měla svého vrcholu dosáhnout ve třetím čtvrtletí letošního roku. Následně by měla začít mírně zpomalovat. Růst spotřebitelských cen by tak měl letos na Slovensku dosáhnout hodnoty 3,8 procenta, o rok později pak 3,2 procenta. Odhady jsou převzaty z nejnovější makroekonomické prognózy Evropské komise.

Nejčerstvější odhady slovenské inflace by tak mohly zemi přiblížit vstupu do eurozóny, který je připravován na začátek roku 2009. Rozplývají se tak obavy, že příliš prudký růst cen zabrání plánovanému nahrazení slovenské koruny eurem. A právě Evropská komise je jedním z orgánů, který bude o vstupu Slovenska do eurozóny rozhodovat.

"Evropská komise dnešním zveřejněním své zprávy zřejmě dokořán otevřela Slovensku dveře do eurozóny. Rozptýlila totiž poslední špetku obav ohledně splnění kritérií vstupu tím, že předpověděla pokles slovenské inflace," okomentoval odhady pro server iHNed.cz analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Čtěte více o slovenském plnění podmínek pro přijetí eura

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jarní prognóza Evropské komise sice ještě pro Slovensko neznamená vstupenku do eurozóny, odhady inflace ale naznačují, že by s tímto ostře sledovaným kritériem Slovensko nemělo mít problém.

V návaznosti na dnešní odhady by měly Evropská centrální banka i Evropská komise 7. května doporučit přijetí Slovenska do eurozóny. Slovensku by se navíc podle zveřejněných odhadů měly vyhnout slovinské problémy s inflací po přijetí eura. Ta totiž po vstupu země do eurozóny na začátku roku 2007 vyskočila na rekordní hodnoty.

Čtěte více

"Příznivé efekty na konci roku 2008 by měly vést k určitému zpomalení růstu spotřebitelských cen, obzvláště při kontrole druhotných dopadů a v případě, že nenastane další vlna zvyšování cen komodit na světovém trhu. Zpomalování růstu spotřebitelských cen však zbrzdí docházející zásoby levnějších tabákových výrobků" uvádí se ve zprávě Komise.

"Odhad inflace na Slovensku je jen o málo vyšší než odhad pro celou Evropskou unii. Slovenskou inflaci trápí stejné faktory jako zbytek Evropy, tedy ceny potravin a ropy, a bylo by nefér za to trestat Slovensko odložením přijetí eura," okomentoval pro server iHNed.cz Marek.

Pro přijetí eura je potřeba splnit tři základní, takzvaná Maastrichtská, kritéria. Přihlíží se však také k tomu, zda je jejich plnění v zemi dlouhodobě udržitelné. Kritérium nízké inflace se Slovensku daří udržovat od loňského srpna. Země splňuje i další dvě kritéria nízkého schodku veřejných rozpočtů a velikosti veřejného dluhu.

Michl: Přijetí eura bych si na triko nevzal

"Nevím, zda-li euro zrychlí růst slovenského hrubého domácího produktu, nebo ne. Existují strašně krátké časové řady a modely není čím naládovat. A to je ten největší problém - velice těžko se vyhodnocuje prospěšnost vstupu do eurozóny," zdůraznil pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbanky Aleš Michl.

Podle Michla navíc nejsou věrohodné analýzy sladěnosti. "Máme například málo údajů o tom, jak se chová ekonomika střední Evropy, když je eurozóna v recesi. Slovensko může vydělat nebo prodělat - jak to bude, je nejisté, riskantní, nepředvídatelné. Proto říkám, euro je risk, který bych si na triko zatím nevzal," dodal Michl.

Inflace v České republice by měla být letos výrazně vyšší než na Slovensku, protože v našem případě počítá prognóza s růstem 6,2 procenta. Jde o výrazný skok oproti loňské inflaci 2,8 procenta. V roce 2009 by však inflační šok měl odeznít a české spotřebitelské ceny by se měly vrátit k méně než tříprocentnímu růstu (2,7 %).