Írán, který je druhým největším producentem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a čtvrtým největším na světě, přestal provádět transakce v obchodech s ropou v amerických dolarech. Veškeré obchody s ropou bude nyní uskutečňovat v eurech a jenech. Uvedl to ve středu představitel íránského ministerstva ropného průmyslu Hodžatolláh Ghanímí-Fard.

Írán v loňském roce výrazně omezil svoji závislost na americkém dolaru. Důvodem byl propad americké měny, ale také spor s USA kvůli íránskému jadernému programu, který vedl k sankcím ze strany Spojených států.

Do Asie za jeny i eura

"Všechny obchody Íránu s ropou se nyní uskutečňují v eurech a jenech," řekl Ghanímí-Fard, který je také ředitelem pro vnější vztahy íránské národní ropné společnosti NIOC, tiskové agentuře Fars. "Dohodli jsme se se všemi odběrateli íránské ropy, že budeme obchodovat s ropu v jiných měnách než dolaru. Do Evropy se íránská ropa prodává za eura, do Asie za eura a jeny," dodal.

usa-krize-530.jpg

http://ekonomika.ihned.cz/index.php?p=001B00Podobně Venezuela v polovině března uvedla, že vyžaduje po zákaznících, aby jí za některé ropné kontrakty a ropné produkty platili místo dolarů v eurech. Venezuelský prezident Hugo Chávez loni ropnému kartelu OPEC navrhl, aby přešel z oceňování ropy v dolarech na jiné měny, zejména euro. Vzhledem k odporu Saúdské Arábie, která je spojencem USA, s tím však u ostatních členů OPEC nepochodil.