Spekulanti a slabý dolar tlačí ceny komodit nahoru. Záchranou by proto mohlo být posílení americké měny a zotavení akciových trhů, které by znovu přitáhly investory z komoditních trhů. Situaci také může pomoci zpomalení světového růstu.
Začátkem týdne se sešlo vedení OSN ve švýcarském Bernu, aby vyřešilo stávající krizi s nedostatkem potravin v chudých zemích. Nejedná se ovšem o problém fyzického nedostatku potravin, ale o vysoké ceny, za které si tito lidé nemohou potraviny dovolit.
Světový potravinový program letos může nakoupit za stejné prostředky o čtyřicet procent potravin méně než v červnu loňského roku. OSN proto navýší rozpočet Světového potravinového programu o 755 miliónů dolarů, které programu chybí.
Asijská rozvojová banka bude pravděpodobně řešit akcelerující inflaci
Ceny potravin a akcelerující inflace budou také dominovat na víkendovém setkání Asijské rozvojové banky v Madridu. Jedná se o každoroční setkání ministrů financí z Japonska, Číny, Jižní Koreje a jiných východoasijských států.
Ministři se letos nejspíše pokusí najít společné řešení pro ochranu svých ekonomik před rostoucími náklady v podobě drahých potravin a ropy. Inflace v Asii má letos dosáhnout nejvyšší úrovně za posledních deset let, zatímco ekonomický růst se očekává, že nepatrně zpomalí.
Inflační vlna se nevyhýbá ani Evropě a Spojeným státům
Inflace v Eurozóně se v březnu meziročně vyhoupla na 3,6 procenta, nejvyšší úroveň za posledních 16 let. Dle posledních vyjádření představitelů Evropské centrální banky je nutné ještě nějaký čas ponechat sazby v Evropě na současné úrovni. V České republice vzrostla inflace meziročně v lednu na neuvěřitelných 7,5 procenta.
Inflace nabírá na obrátkách také ve Spojených státech, což přinutilo americkou centrální banku zvolnit zachraňování ekonomického růstu a zaměřit se na inflaci. Po středečním snížení základní sazby na dvě procenta většina analytiků již neočekává další snižování sazeb kvůli rostoucí hrozbě inflace.
Ceny rostou díky vysoké poptávce a spekulativním investicím
Ceny základních zemědělských plodin během posledního půlroku rostly na světových trzích neuvěřitelným tempem. Cena kukuřice vzrostla o téměř padesát procent od července loňského roku. Podobně se vyvíjela cena pšenice, která dosáhla svého vrcholu již začátkem března. V poslední době plnily titulky novin ceny rýže.
Cena rýže vzrostla od července loňského roku téměř o neuvěřitelných sedmdesát procent. Omezování exportu rýže ze strany některých zemí zde ovšem také sehrálo roli. Nelze ani přehlédnout vývoj ceny ropy, která ve stejném období vzrostla asi o šedesát procent a dosáhla až na 120 dolarů za barel.
Kombinace spekulativních investic do komodit jako do bezpečného přístavu v době nejistoty na světových trzích a vysoké poptávky po surovinách ze strany rychle rostoucích rozvojových zemí tlačila v posledních měsících ceny komodit neúprosně nahoru.
Zpomalení světového růstu může také oslabit ceny komodit
V posledních dnech můžeme pozorovat uklidnění situace na trzích, jakožto i zklidnění na komoditních trzích. Názorným příkladem může být zlato, ke kterému se investoři uchylují v dobách nejistoty. V polovině března se obchodovalo za více než 1000 dolarů za unci, dnes se obchoduje okolo 850 dolarů za unci.
Účastníci na kapitálových trzích byli opravdu skeptičtí, co se týkalo americké ekonomiky. Jejich skepsi jak se zdá rozvířilo zveřejnění růstu americké ekonomiky za první čtvrtletí a očekávání analytiků, že americká centrální banka již nebude v nejbližší době opět snižovat sazby.
To pomohlo především dolaru a ulevilo tak částečně i cenám komodit, které se obchodují převážně v dolarech. Cena ropy spadla dokonce během pár dní téměř o 10 dolarů za barel.
Centrální banky doufají, že očekávané zpomalení ekonomického růstu v USA a Evropě uleví celosvětovým inflačním tlakům, a to především v momentě, kdy i rozvojové země pocítí pokles růstu těchto ekonomik. Někteří ekonomové také argumentují tím, že současné ceny komodit jsou taženy spíše spekulativním kapitálem než poptávkou.
Pokud se ukáže tento argument jako pravdivý, tak ceny komodit nárazově poklesnou, jakmile spekulanti ustoupí a světový růst zpomalí. A kdo ví, třeba právě kurz dolaru 1,60 za euro byl vrcholem, což by znamenalo pravděpodobně i vrchol cen komodit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist