Česká měna za posledních několik měsíců posilovala vůči dolaru i euru. Vůči euru je to o 14 procent a vůči dolaru dokonce dvojnásobně, tedy o 28 procent. V pondělí kolem 15.30 hodin SELČ se koruna dostala vůči euru na nejsilnější úroveň od poloviny dubna: 24,90 CZK/EUR. K dolaru pak posílila na 16,12 CZK/USD.

Opomíjí se však polepšování si koruny na úkor další významné evropské měny - totiž britské libry. "Podíváme-li se na vývoj k dalším světovým měnám zjistíme, že například britskou libru můžeme nyní koupit o čtvrtinu levněji, než v červenci minulého roku," uvedl pro server iHNed.cz analytik společnosti CITCO FT Tomáš Volf.

graf_m_ny.JPG

Zdroj: CITCO FT

Skok u libry byl velmi významný i v pondělí. Ráno se koruna obchodovala vůči britské libře na úrovni 31,90 CZK/GBP, kolem 15.30 už však vůči libře česká měna posílila na 31,55 CZK/GBP.

Proč se tedy o libře nehovoří podobně jako například o dolaru a jaké jsou důvody tohoto posílení? Z pohledu domácího zahraničního obchodu totiž nepředstavuje libra podle Volfa natolik zajímavou měnu jako dolar s eurem. Británie je pro Česko pátým největším exportním trhem. "Vývoz za minulý rok v britské libře činil 5 procent z celkového českého exportu," upozornil Volf.

Velká Británie je podle něj, stejně jako Spojené státy americké, závislá na spotřebě, která je motorem celé ekonomiky a sektor služeb z ní představuje plnou čtvrtinu. Podobně jako USA "bojuje" i Británie krizi na trhu nemovitostí, kde došlo v posledních deseti letech ke zdvojnásobení cen.

Čtěte více o problémech na trhu nemovitostí

Nejznámějším příkladem vyústění hypoteční krize je případ hypoteční banky Northern Rock. "Finanční instituce si navzájem přestaly půjčovat a na to Northern Rock doplatila, protože nebyla schopná krýt závazky z vydaných dluhopisů. Kauza pokračuje tím, že vláda Northern Rock v únoru dočasně znárodnila," připomněl Volf.

Zajímavé srovnání nabízí podle Volfa reakce americké a britské centrální banky. Americká centrální banka (FED) dost dramaticky snižuje úrokové sazby, v Británii je situace podobná.

"Bank of England snižuje sazby sice mnohem pomaleji, cíl má ovšem stejný jako FED: snažit se utlumit zpomalení ekonomiky. Naproti tomu Evropská centrální banka se především snaží držet na uzdě inflaci," dodal Volf.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist