Česká měna za posledních několik měsíců posilovala vůči dolaru i euru. Vůči euru je to o 14 procent a vůči dolaru dokonce dvojnásobně, tedy o 28 procent. V pondělí kolem 15.30 hodin SELČ se koruna dostala vůči euru na nejsilnější úroveň od poloviny dubna: 24,90 CZK/EUR. K dolaru pak posílila na 16,12 CZK/USD.

Opomíjí se však polepšování si koruny na úkor další významné evropské měny - totiž britské libry. "Podíváme-li se na vývoj k dalším světovým měnám zjistíme, že například britskou libru můžeme nyní koupit o čtvrtinu levněji, než v červenci minulého roku," uvedl pro server iHNed.cz analytik společnosti CITCO FT Tomáš Volf.

graf_m_ny.JPG

Zdroj: CITCO FT

Skok u libry byl velmi významný i v pondělí. Ráno se koruna obchodovala vůči britské libře na úrovni 31,90 CZK/GBP, kolem 15.30 už však vůči libře česká měna posílila na 31,55 CZK/GBP.

Proč se tedy o libře nehovoří podobně jako například o dolaru a jaké jsou důvody tohoto posílení? Z pohledu domácího zahraničního obchodu totiž nepředstavuje libra podle Volfa natolik zajímavou měnu jako dolar s eurem. Británie je pro Česko pátým největším exportním trhem. "Vývoz za minulý rok v britské libře činil 5 procent z celkového českého exportu," upozornil Volf.

Velká Británie je podle něj, stejně jako Spojené státy americké, závislá na spotřebě, která je motorem celé ekonomiky a sektor služeb z ní představuje plnou čtvrtinu. Podobně jako USA "bojuje" i Británie krizi na trhu nemovitostí, kde došlo v posledních deseti letech ke zdvojnásobení cen.

Čtěte více o problémech na trhu nemovitostí

Nejznámějším příkladem vyústění hypoteční krize je případ hypoteční banky Northern Rock. "Finanční instituce si navzájem přestaly půjčovat a na to Northern Rock doplatila, protože nebyla schopná krýt závazky z vydaných dluhopisů. Kauza pokračuje tím, že vláda Northern Rock v únoru dočasně znárodnila," připomněl Volf.

Zajímavé srovnání nabízí podle Volfa reakce americké a britské centrální banky. Americká centrální banka (FED) dost dramaticky snižuje úrokové sazby, v Británii je situace podobná.

"Bank of England snižuje sazby sice mnohem pomaleji, cíl má ovšem stejný jako FED: snažit se utlumit zpomalení ekonomiky. Naproti tomu Evropská centrální banka se především snaží držet na uzdě inflaci," dodal Volf.