euro-penize-192-128.jpgNebavme se ale o tom, co by znamenalo euro pro Česko, kdybychom jej zaváděli za současných podmínek v příštím roce jako Slovensko. Jednoznačně - nic dobrého by nám nepřineslo, tedy kromě odpadnutí měnového rizika v zahraničním obchodě.

Euro znamená pro nové země Evropské unie především bič na politiky, aby se snažili zlepšovat konkurenceschopnost země, stabilitu ekonomiky, a tím i životní úroveň obyvatel. Jakmile se rozhodnou přijmout euro a existuje pro to politická shoda, dokáží se dohodnout i na příslušných reformách.

Pro Českou republiku by samotné pevné rozhodnutí přijmout euro a stanovení termínu, znamenalo zbytečné neotálení s potřebnými reformami zdravotnictví a penzijního systému. Se samotným přijetím eura není třeba spěchat, ovšem stanovení termínu by opravdu nebylo na škodu. Jistě by se zvýšila důvěra investorů v Českou republiku. Byli bychom chápáni jako země, která opravdu má určité ekonomické i politické cíle a jde za nimi.

Čtěte více o české ekonomice

Slovensko již tedy našláplo správným směrem ke stabilní, konkurenceschopné ekonomice s vysokým udržitelným růstem. Přistoupení do eurozóny tak bude dál tlačit na vládu, aby plnila kritérium pro státní rozpočet a navíc hrozba inflace přinutí vládu ještě více výdaje přiškrtit. Euro jistě zvýší kredibilitu i rating země. Například ratingová agentura Standard&Poor's již signalizovala, že momentální rating A/A- s pozitivním výhledem odráží očekávání, že Slovensko v lednu přijme euro. Pokud by se tak tedy nestalo, agentura by okamžitě snížila své ohodnocení země.

Pro Slovensko bude euro znamenat investiční a konkurenční výhodu i v tom směru, že zahraniční firmy umístí například svou centrálu do Bratislavy místo Prahy či Brna, čímž se jim zjednoduší účetnictví. Slovensku se tak jistě podaří vytvořit více pracovních míst. V zahraničním obchodě odpadne měnové riziko.

Čtěte více o slovenské ekonomice

Euro je důležitější pro slovenskou ekonomiku než pro českou

Slovenská ekonomika je menší než česká, je ale stejně tak otevřená. Slovenský zahraniční obchod se podílí na výkonu celé ekonomiky největší mírou. Drtivá většina zahraničního obchodu se přitom odehrává s EU. Každý pohyb kurzu koruny tak výrazně ovlivňuje dovozce a vývozce. Navíc je to velmi snadné pro investory a spekulanty pohnout kurzem, proto bude pro Slovensko dobré, když kurz bude stabilní.

Čeští obchodníci a především ti, co vyvážejí, křičí jednohlasně "euro co nejdříve". Nejen že nemusí obchodníci myslet na měnové riziko, ale sníží se jim i administrativní náklady. Se zavedením eura na Slovensku budou mít čeští exportéři problém s posilující českou korunou i v této zemi, kam směřuje po Německu nejvíce českého vývozu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist