Evropská komise uvažuje o rušení standardů, které určují například zakřivení okurek či banánů. Pravidla, která určují jak má správná okurka vypadat, upravuje regule EK z roku 1988. Nicméně o vytvoření standardů si svého času řekli zástupci průmyslu. Měly jim údajně výrazně zjednodušit obchodování. Lépe se jim totiž díky nim posuzuje kvalita zboží, které kupují v zahraničí, a často jej tak nemohou vidět. Podobným případem jsou i banány.

V minulosti se právě tyto normy staly součástí několika protievropských kampaní, na nichž jejich autoři ilustrovali údajnou byrokratickou přebujelost EU. Jejich zrušení ovšem nebude tak snadné, některé státy jsou spíše pro ponechání standardů.

Rušení nebude lehké

Otázka rušení norem pro kvalitu ovoce a zeleninu je i jedním z bodů pondělního zasedání ministrů zemědělství Evropské unie. Řada zemí je ovšem proti - obává se, že zrušení norem by vedlo k podstatnému zhoršení kvality nabízených zemědělských produktů na pultech obchodů. Opatrně se k celé otázce údajně staví i Česko.

Evropská komise tvrdí, že zvěsti, které se rozšířily například v Česku o zakřivení okurek, jsou mýtem. Není prý pravdou, že standardizované zakřivení okurek má lidem pomoci, aby mohli lépe spočítat, kolik jich je v jedné bedně.

"Je pravda, že Evropská unie stanovila normu týkající se velikosti a kvality banánů, která harmonizuje dosavadní nejednotné národní normy, jež komplikovaly obchodování. Neznamená to však, že by se malé banány měly ničit či zahazovat, pouze to, že patří do jiné kategorie než banány velké," uvádí komise na svých internetových stránkách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist