penize-zlato-koruny-192.jpgZlato je odjakživa považováno za nejbezpečnější možnost umístění prostředků tak, aby dlouhodobě neztrácely hodnotu. Investoři si ho cení jako dokonalého zajištění proti inflaci, krizím hospodářským, politickým či krizích na trzích. Proto jsme v letošním roce byli svědky nových cenových maxim těchto kovů. Recese v hospodářství Spojených států stále není zažehnána, světové ceny potravin výrazně vzrostly, což roztočilo opět inflační spirálu ve všech koutech světa.

Cena zlata se tak v polovině března vyšplhala nad magickou hranici 1000 dolarů za trojskou unci, což byl nárůst ceny oproti předchozímu roku asi o 54%. Zlato tehdy reagovalo především na očekávaný vývoj americké ekonomiky, cenu ropy a slabý dolar. Akciové trhy zažily vysoký propad a proto, americká centrální banka zakročila a snížila opět výrazně úrokové sazby. Situace se uklidnila a ceny ušlechtilých kovů spadly ze svých maxim.

Čtěte více o investování do zlata

V posledních třech týdnech pozorujeme ale opět nárůst cen zlata, stříbra i platiny, především kvůli ropě na stále nových maximech. Očekává se, že vysoká cena ropy se promítne do již tak vysoké inflace tažené cenami potravin. Proto je investice do drahých kovů na místě. K tomu se přidává fakt, že zlato tak jako jiné komodity jsou kótovány v amerických dolarech, a tak slábnoucí americký dolar také zvyšuje zájem nejen o zlato.

Cena ropy se vyšplhala na 135 dolarů za barel, což je nárůst za tři týdny o 15 %. Jde především o klesající dolar a spekulativní zájem investorů. K tomu se přidává rostoucí poptávka Číny a Indie a odmítnutí OPECu navýšit těžbu. Navíc průzkum mezi analytiky ukázal, že momentálně většina předpovídá růst cen ropy než pokles, což je poprvé za posledních pět měsíců. Tato zpráva také podpořila další růst ceny ropy, neboť to přitáhlo na trh další spekulanty na rychlé výdělky.

Drahá ropa se promítá do inflace i v Americe, proto americká centrální banka (Fed) začala být více obezřetnější a místo zachraňování ekonomiky, aby se nedostala do recese, naznačila, že kvůli hrozbě inflace zůstanou sazby nějakou dobu nezměněné a nebudou se tak již dále snižovat z nynějších 2 procent.

Slabý dolar zlevňuje zlato a ostatní komodity

Výhled nezměněných sazeb by za normální okolností byl pozitivní zprávou pro dolar, ovšem ne v situaci, kdy Fed snižuje i odhad hospodářského růstu pro rok 2008. To znamená, že je zde stále reálná hrozba recese v USA, ovšem Fed již moc nezmůže, úrokové sazby snižovat v nejbližších měsících nebude, neboť tlaky na rostoucí inflaci mu to nedovolí. Dolar reagoval oslabením, protože výhled pro americkou ekonomiku tím pádem není dobrý.

Již třetí týden v řadě zakončí dolar pravděpodobně slabší k euru, což přitahuje stále více investorů, neboť investice do drahých kovů a jiných komodit fungují také jako zajištění proti slábnoucímu dolaru. Postupně se dolar dostal z nejsilnější úrovně v měsíci květnu 1,540 dolarů za euro až na nynější kurz asi 1,572 dolarů za euro, což představuje pokles asi o 2%.

Aktuálně se zlato obchoduje za 922 dolarů za trojskou unci, stříbro za 18,04 dolarů za unci a platina za 2180 dolarů za unci. Největší nárůst ceny za poslední tři týdny zaznamenala platina, když posílila o 14,5%, zlato posílilo asi o 7,2% a stříbro asi o 9,6%.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist