euro-dollar-192-128.jpgEuro patřilo v uplynulém týdnu k měnám, kterým se dařilo. Podpořily ji hlavně silné fundamenty přicházející z Německa. V úterý zveřejněné ceny průmyslových výrobců za duben vyšly nad očekávání analytiků, když měsíčně rostly o 1,1 procenta a meziročně pak vzrostly na 5,2 procenta z 4,2 procenta v březnu. Očekával se meziměsíční růst o 0,7 procenta a meziročnní pak o 4,7 procenta. Vysoký růst cen potvrdil očekávání, že snižování sazeb v Eurozóně není na pořadu dne.

Překvapil i silný německý IFO index, měřící podnikatelské klima, který vzrostl v květnu na 103,5 bodu z 102,4 bodu v dubnu, což byl výsledek také výrazně nad očekáváním analytiků. Prozatím se tedy nezdá, že by krize na kreditních trzích a zpomalující růst americké ekonomiky doléhal na jednu z největších ekonomik v Eurozóně. Euro tak posílilo k dolaru z kurzu 1,5594 na 1,5769, což představuje asi 1,1 procenta.

Čtěte více o vývoji kurzů měn

Tento týden jsme se z Ameriky nedočkali významnějších makroekonomických dat než cen průmyslových výrobců za duben, kde překvapil jádrový ukazatel, který rostl více než analytici očekávali. Následovalo středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky Fed, která zvýšila odhad inflace pro rok 2008, a naopak snížila odhad hospodářského růstu. Kvůli obavám z inflace se neočekává, že by Fed dále snižoval sazby, které se nyní nacházejí na dvou procentech. Snížení odhadu hospodářského růstu byla tedy nepříjemná zpráva pro trhy a pro dolar. Ten sice zkorigoval v průběhu týdne nepatrně ztráty, ale dnešní zveřejnění prodeje domů v Americe mu také výrazněji nepomohlo.

Ropa na nových maximem taktéž dolaru nepomáhala. Vysoká cena ropy se bude dále promítat do inflace, což je momentální problém ve všech koutech světa, tedy i v Americe. Zde je ale navíc tlak snižování úrokových sazeb k podpoření hospodářského růstu, což si však Fed nejspíš v následujících měsících nedovolí právě kvůli hrozbě inflace.

Libře se tento týden dařilo

Po nepříznivých zprávách z minulého týdne se překvapivě tento týden libře dařilo jak vůči dolaru, tak vůčieuru. Nicméně k euru během pátečního odpoledne nepatrně oslabovala. Nejednalo se ani tak o dobré makroekonomické výsledky, jako spíše spekulace na vyšší výnosy na libře, neboť se očekává, že i zde se sazby budou uvolňovat jen opatrně kvůli vysoké inflaci. Ta v dubnu vzrostla na meziroční tři procenta z březnových 2,5 procenta.

Relativně pozitivní zprávou byl také maloobchodní prodej, který zaznamenal v dubnu menší pokles než v předchozím měsíci, a než bylo očekáváno. Klesl oproti předchozímu měsíci jen o 0,2 procenta, oproti předchozímu poklesu o 0,4 procenta a očekávaném poklesu o 0,5 procenta. Potvrdil se ovšem předchozí bleskový odhad hospodářského růstu za první čtvrtletí, kdy britská ekonomika rostla oproti čtvrtému kvartálu o pouhých 0,4 procenta, což bylo nejméně od roku 2005, a meziročně pak o 2,5 procenta.

Přestože libra posílila tento týden k dolaru o 1,3 procenta na 1,9825 dolaru za libru a k euru je spíše nezměněna na kurzu 0,7966 liber za euro, vyhlídky pro britskou ekonomiku stále nejsou dobré.

Slovenská koruna stále pod spekulačním tlakem

Slovenská koruna byla tento týden stále podpořena nedávným rozhodnutím Evropské komise doporučit přijetí Slovenska k Eurozóně k 1.lednu 2009. Spekulace na posunutí centrální parity se zdá neberou konce. Momentálně se koruna pohybuje okolo kurzu 31,10 korun za euro, a nachází se tak blízko spodní hranice pásma +/- 15 procent od centrální parity, to je 30,12 korun za euro. Pravděpodobnost, že centrální parita bude ještě posunuta je tedy vysoká, tak jako slib dalších zisků na slovenské koruně.

Maďarský forint tento týden opět následoval slovenskou korunu, když posílil asi o jedno procenzo k euru. Forint již není limitován maximálním fluktuačním pásmem v systému ERMII, které bylo odstraněno koncem února. A jelikož forint z počátku roku oslaboval, bylo prozatím dost místa k posílení forintu.

Co se týče české koruny a polského zlotého, zdá se, že tyto dvě měny ztrácí dech. Přestože makroekonomické data zveřejněná v Polsku tento týden byla silnější než očekávali analytici (růst mezd, průmyslová výroba), zlotému to nepomohlo. Oslabil tak k euru asi o 0,7 procenta na 3,405 zlotých za euro. V České republice jediná zveřejněná data byly maloobchodní tržby za březen, které ovšem zklamaly, tak jako ostatní březnová data. Česká koruna tak oslabila k euru asi o 0,2 procenta na 25,07 korun za euro.