Maloobchodní tržby ve Spojených státech vzrostly v květnu o jedno procento, což byl dvojnásobek toho, co očekávali analytici. Spotřebitelům zůstalo v peněženkách více peněz na utrácení díky vládnímu stimulačnímu balíčku na podporu ekonomiky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo obchodu. Bez zahrnutí vlivu vysokých cen benzinu se tržby zvýšily o 0,8 procenta, což byl nejvyšší růst za rok.
Podle analytiků zpráva ukázala, že ekonomika dostává výraznou podporu z rozpočtového stimulačního balíčku, který zákonodárci schválili na počátku letošního roku. Ten zahrnuje různé daňové úlevy a refundace a investiční pobídky a téměř polovina peněz je určena na podporu spotřebitelů. Velká část peněz se ke spotřebitelům dostala právě v květnu.
Bez zahrnutí prodeje aut tržby maloobchodu vzrostly o 1,2 procenta, nejvíce za šest měsíců. Bez prodeje aut, stavebních materiálů a benzinu byl obrat vyšší o 0,8 procenta. Tržby prodejců automobilů se sice zvýšily jen o 0,3 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem však výrazně oživily. V dubnu tržby z prodeje aut klesly o 2,1 procenta. Prodej aut výrazně poškozuje slabá ekonomika a rostoucí ceny pohonných hmot. Drahý benzin se promítl hlavně v prudkém poklesu zájmu o malé nákladní vozy a sportovně-užitkové vozy, které mají vysokou spotřebu.
Tržby čerpacích stanic se díky rostoucím cenám benzinu zvýšily o 2,6 procenta. Americkou ekonomiku od loňska sužuje krize na trhu bydlení. Vláda na počátku roku přišla se stimulačním balíčkem kvůli obavám z útlumu spotřebních výdajů, který by mohl dovést americkou ekonomiku do recese. Spotřební výdaje se na výkonu americké ekonomiky podílejí asi dvěma třetinami.
Ceny dovozu: Za všechno může ropa
Za poslední tři měsíce dohromady byl nárůst dovozních cen ve Spojených státech nejvyšší za více než 17 let, a to kvůli drahé ropě. Za březen, duben a květen dohromady se průměrná cena dovozu do USA zvýšila o 7,9 procenta. Americké ministerstvo práce v dnešní zprávě připomnělo, že jde o nejvýraznější vzestup od října 1990.
Ceny dovozu za samotný květen vzrostly kvůli drahé ropě o 2,3 procenta, jak se očekávalo. Jejich růst se přesto zmírnil z dubnových 2,4 procenta. Meziročně ceny dováženého zboží v samotném květnu stouply o 17,8 procenta. Způsobila to především ropa, jejíž průměrná dovozní cena proti květnu minulého roku vyskočila téměř o 69 procent, a průmyslové dodávky, které meziročně podražily o 43 procent.
Vývozní ceny se proti dubnu zvýšily o 0,3 procenta a proti loňskému květnu stouply o osm procent. Analytici podle ankety agentury Reuters odhadovali měsíční růst dovozních cen na 2,3 procenta a vývozních na 0,6 procenta.
Bez započtení drahé ropy by se dovozní ceny jako celek za samotný květen zvýšily jen o 0,5 procenta. Průměrná cena dovážené ropy za květen stoupla o 7,8 procenta. Její roční skok o 68,8 procenta je nejvyšší od února 2003.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist