francie_stavka__192x128_.jpgHlavní silniční tahy ve Francii v pondělí narušila stávka silničních dopravců. Ti tak dostáli svému slibu a zablokovali některé hlavní tahy, které podpořili svými "šnečími protesty", tedy konvoji pomalu se vlekoucích konvojů kamionů.

"Nejde o potrestání uživatelům dopravy, jedná se o zasílání varování vládě," řekl podle agentury Reuters Philippe Fournier, úředník asociace Unostra, která zastupuje malé přepravní firmy. Na úterý přitom chystají stávky i odboráři, kterým se nelíbí plány na reformu týdenní pracovní doby a penzijního systému. "Ropné protesty" tak přidají do ovzduší další nespokojenost.

Mimo Paříž konvoje nákladních automobilů zatěžují dopravu podél dálnice v blízkosti města z Calais v kanálu La Manche a pokračují až do Marseille ke Středozemnímu moři. "Chceme zůstat konkurenceschopní v porovnání s ostatními dopravci v Evropě," uvedl pro agenturu Reuters Pierre Sibut, představitel sdružení dopravců FNTR v jihovýchodním regionu Rhone-Alpes. 

Vláda již dopravcům navrhla některé daňové úlevy. Odmítla však požadavek na stanovení fixních cen nafty pro automobilové přepravce, což se dopravcům nelíbilo a návrhy vlády odmítli.

Pondělní akce ve Francii tak navázala na sérii protestů, které již probíhaly ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Anglii, hodinu "na zkoušku" i v Polsku, ale "převezly se" například až do Jižní Koreje a do Thajska, stávku již ale oznámili například také dopravci v Kolumbii. V posledních dnech se ale také dost často mezi řidiči kamionů skloňovalo Nizozemsko a Německo.

Čtěte více o stávkách silničních dopravců

Podle francouzského sdružení silničních dopravců FNTR je cena za litr motorové nafty v současné době kolem 1,46 eura (zhruba 35,33 korun).

Blokády ochromí i centrum Bruselu

Ve středu by se však měly blokády "převézt" i do centra Bruselu. Své rozhořčení nad vysokými cenami paliv totiž chtějí v centru dění Evropské unie vyjádřit nejen dopravci, ale i zemědělci.

Největší obavy podle belgického deníku Het Laatste Nieuws vyvolávají prohlášení federace, která sdružuje valonské zemědělce (FWA). Ta údajně do Bruselu pošle minimálně 1 000 traktorů. Zemědělci se přitom již v minulých dnech nechali slyšet, že hodlají využít konání summitu Evropské unie (ten totiž bude o den později - pozn. red.) ke zviditelnění svých požadavků.

Podle Michaëla Reula ze sdružení autodopravců UPTR by do Bruselu měly ve středu zamířit nejméně dvě stovky nákladních vozidel, které tak ještě více znepříjemní dopravu na nejdůležitějších dopravních tepnách.

Zemědělci dali vládě ultimátum

Bruselská policie v současnosti již vyzývá řidiče, aby si cestu automobilem do hlavního města pořádně rozmysleli. Policisté totiž v souvislosti s blokádou hovoří o "dopravním chaosu". K protestu se připojí i zemědělci z vlámské části země, kteří ovšem zatím zvolí klidnější formu protestu. Kolemjdoucím chtějí na některých místech v Bruselu rozdávat mléko, maso a další zemědělské produkty. Kromě vysokých cen pohonných hmot chtějí upozornit i na nízké výkupní ceny. Protesty by ovšem mohly během několika dní výrazně zesílit.

Jedna z největších zemědělských organizací v zemí (ABS) totiž pohrozila, že pokud vláda nepřijde s řešením, které by zlepšilo situaci farmářů, tak zemědělci paralyzují celou Belgii.

"Od středy vláda bude mít přesně deset dní na to, aby navrhla nějaká opatření, jinak nebudeme mít jinou možnost. Paralyzujeme celou zemi prostřednictvím blokád bruselského letiště, přístavů a železnic," řekl deníku Het Laatste Nieuws předseda ABS Camiel Adriaens.

Vysoké ceny pohonných hmot však způsobují potíže i českým silničním dopravcům. Ti tak v pátek poslali dopis premiéru Mirku Topolánkovi. Chtějí se s ním totiž sejít a jednat s ním o možnostech řešení situace. Sdružení Česmad Bohemia chce navíc vyzvat antimonopolní úřad (ÚOHS), aby zdražování nafty u čerpacích stanic prošetřil.

Čtěte více o stávkách a jejich dopadu na Českou republiku

Cena ropy se v pondělí vyšplhala na rekordních 139,89 amerických dolarů za barel. Od počátku roku tak zdražila již o více než 40 procent a její vysoké ceny již začínají dopadat na světovou poptávku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist