Výsledek jednání zástupců jednotlivých členských států na začátku června počítá s tím, že bude možné i kompromisní řešení liberalizace energetického trhu. To by umožnilo současným energetickým společnostem zachovat si do budoucna jistý vliv jak ve výrobě, tak v přenosové soustavě.

Toto řešení označované jako "třetí cesta" podporují především zástupci Francie a Německa, ale podporu našlo i mezi českými zástupci. Evropský parlament však tuto možnost zamítl s tím, že trvá na důsledném oddělení přepravy energií od jejich výroby. Radu a Evropský parlament tak čekají další jednání.

Čtěte více o liberalizaci energetického trhu v EU

Prvním možným postupem liberalizace by byl prodej části společnosti zabývající se přepravou energií jinému subjektu. V případě, že by tak společnost neučinila, převzal by řízení této divize nezávislý systémový operátor (ISO). Takto si alespoň možnou liberalizaci představuje Evropská komise.

Členské státy se však na počátku června dohodly ještě na třetím možném řešení, v jehož rámci by sice řízení přepravy převzal systémový operátor (TSO), ale část vlivu na tuto část společnosti by zůstala i původnímu vlastníkovi. Evropská komise pro tuto nejmírnější variantu připravila několik zásadních omezení.

V Česku by se tato liberalizace dotkla zejména společnosti RWE Transgas, která je nejen výrobcem, ale i distributorem plynu v Česku. Podle vyjádření tiskového mluvčího společnosti se RWE Transgas staví odmítavě k prvnímu řešení liberalizace s tím, že by mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti dodávek do jednotlivých evropských států.