slovensko-vlajka-penize-192.jpgBývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš chce, aby se prošetřily podezřelé devizové obchody, které proběhly v den vyhlášení nové centrální parity slovenské koruny 28. května.

Podle jeho informací finanční skupiny "zejména J&T a Istrokapital" vydělaly na devizových operacích stovky milionů slovenských korun. "Existuje podezření, že mohlo z nejvyšších míst dojít k úniku informací," řekl Mikloš na tiskové konferenci. Připustil, že má podezření, nikoli důkazy. Parita se totiž změnila na silnější až v noci, už před polednem však spekulanti masivně nakupovali korunu.

Parlamentní finanční výbor, jehož je Mikloš členem, se v úterý pozval na zasedání guvernéra slovenské národní banky (NBS) Ivana Šramka. Ten však podezření o úniku informací ani možných vinících nepotvrdil. Připustil však, že se v den stanovení nové parity uskutečnily transakce v "neobvyklé výši" 1,2 miliardy dolarů.

Čtěte více

Průměrný dubnový denní objem obchodů byl přitom přes 300 milionů dolarů. Šramko přislíbil, že NBS bude vše nadále prošetřovat a požádá banky o doplňující informace.

Finanční skupiny se ohradily

Změna centrální parity je přísně střežený proces, aby jej nemohli zneužít spekulanti na devizových trzích. Jako první o něm na Slovensku vědí premiér, ministr financí, guvernér a viceguvernér centrální banky. Dotčené finanční skupiny se vůči Miklošovým podezřením ohradily.

"Je to úplný nesmysl a mrzí nás, že je J&T jako apolitická skupina vtahovaná do politického boje," řekl agentuře SITA mluvčí J&T Maroš Sýkora.

"Na finančních trzích se všeobecně očekávalo posilování koruny. Na základě veřejných informací a vlastních analýz jsme už několik týdnů obchodovali na devizových trzích," reagoval člen správní rady společnosti Istrokapital Boris Kreheľ.

Principem devizových obchodů je dohoda o budoucím prodeji eur. Obchod se domlouvá při dnešním kurzu koruny. Pokud slovenská měna posílí, dostane obchodník za budoucí prodej eur více slovenských korun.

Počiatek dostal od premiéra "žlutou"

Deník Plus 1 ve středu informoval, že se ministr financí Ján Počiatek a ředitel bratislavského letiště Karol Biermann krátce před určením centrální parity slovenské koruny setkali s manažerem finanční skupiny J&T Ivanem Jakabovičem na jachtě v Monaku.

Slovenský premiér Robert Fico označil konání šéfa rezortu financí za neetické a nemorální. "Vážně mu to vytknu a dám mu žlutou kartu, druhý pokus už nebude," řekl Fico. Ten dále oznámil, že dal pokyn ministrovi dopravy Ľubomíru Vážnemu, aby na nejbližší valné hromadě bratislavského letiště odvolal celé jeho vedení.

"Jestliže jsem řekl, že mám rád finanční skupiny jako koza nůž, tak jsem řekl, že máme vážné problémy s působením finančních skupin na Slovensku a na trhu. Tomu musí odpovídat i politika této vlády," dodal Fico.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist