Evropské unii se nelíbí snaha rakouského ropného koncernu OMV převzít maďarského rivala MOL. OMV, který částečně patří rakouskému státu, již vlastní 20,2 procenta maďarské skupiny. Podnik předložil nabídku na převzetí MOL za 20 miliard dolarů, ale MOL to odmítl a označil nabídku za nepřátelskou. Patová situace trvá od loňského léta, kdy OMV poprvé naznačil svůj akviziční záměr.
Rakouský podnik se chce s maďarským spojit proto, aby odolal tlakům na konsolidaci od velkých ruských a západních ropných společností. OMV opakuje, že spojením s MOL by se zlepšila samostatná pozice obou. MOL ale namítá, že je nabídka pro jeho akcionáře ztrátová, napsala agentura Reuters.
OMV se obrátil na maďarský soud kvůli podílům v MOL
Vznikne energetický gigant. Evropská komise schválila alianci ČEZ a MOL
Maďaři chtějí spolupracovat se skupinou ČEZ
MOL chce spolupracovat s českou elektrárenskou skupinou ČEZ; budou investovat do plynových elektráren ve čtyřech zemích ve střední a jihovýchodní Evropě. Jde o Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko. Jejich společný podnik již schválily antimonopolní úřady i EK.
Součástí spolupráce obou firem byla rovněž dohoda, že ČEZ získá sedm procent akcií MOL za zhruba 11 miliard korun. Transakce se uskutečnila koncem ledna letošního roku. ČEZ ale již dříve odmítl, že by koupí podílu v MOL maďarské firmě pomáhal v jejím boji s OMV.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist