český lev drtí euroDovolená v zahraničí je pro Čechy cenově dostupná jak nikdy předtím, pracovat v cizině se přestává vyplácet a čeští vývozci s hrůzou sledují, jak se jejich zisky v eurech ztenčují. To je jen pár příkladů toho, jaký má dopad silná koruna, která za posledních pět let zpevnila proti euru o čtvrtinu až ke dvaceti čtyřem korunám za euro. Dvakrát méně než v roce 2003 - pouhých 15,3 koruny - stojí jeden americký dolar.

Trend i spekulace

Česká ekonomika roste. Země je politicky stabilní a investoři se tu cítí bezpečně. Příliv investic pak může za posilování koruny. Dlouhodobý konvergenční příběh, kdy hospodářsky doháníme západní Evropu, tu trvá již několik let.

Koruna láme vůči dolaru jeden rekord za druhým

Za současným zběsilým posilováním koruny však stojí zejména velcí světoví investoři a spekulanti, kteří sázejí na další růst její hodnoty. Podle některých technických analýz, které používají, by se kurz české měny mohl na konci roku dostat třeba až k 22 korunám za euro.

Naší koruně pomáhá i ta slovenská. Poté, co byl její kurz zafixován k euru, které chtějí Slováci příští rok přijmout, stala se pro spekulace téměř nepoužitelnou. Přijetí eura v Česku se zdá být stále ve hvězdách, takže lze dále spekulovat na další posilování české měny.

080627-24_25.jpg

Exportéři bijí na poplach

Silná koruna vadí tuzemským vývozcům. Mohou sice díky ní mít levnější vstupy, například pohonné hmoty, ale jejich tržby v eurech či dolarech jsou po přepočtení na koruny nižší. Pokud si chtějí své korunové příjmy zachovat, musí zdražit, tím se ale jejich produkty stávají hůře prodejnými.

"Jen za loňský rok odhadujeme, že jsme přišli až o 30 milionů korun," uvádí Miroslav Novotný, generální ředitel Jitony Soběslav, která je zhruba dvoumiliardovým obratem a 96 procenty vývozu největším českým výrobcem a exportérem nábytku. Jitoně se jen s obtížemi daří alespoň částečně kompenzovat sílící korunu vyššími cenami pro odběratele. "Tempo posilování koruny je vražedné. Mnohem vyšší, než o kolik firmy dokáží zvyšovat produktivitu a marže," připomíná Novotný.

Přečtěte si také

Často nepomůže ani snižování nákladů. Víc už to totiž leckde nejde. Třeba takový kraslický výrobce dechových nástrojů Amati Denak se už hlavně kvůli kurzovým ztrátám v desítkách miliónů korun propadl do ztráty. Krachu zabránila jen trpělivost bank. Firma, která vyváží 90 procent produkce do světa, už zavřela dva ze tří výrobních závodů a propustila 160 z původních 460 zaměstnanců. Padesát dalších je právě ve výpovědi. "Je to zoufalé v situaci, kdy už snížíte všechny možné náklady, a stejně přicházíme o další miliony," říká ekonomický ředitel Amati Jiří Štípek.

ČNB s úroky nehnula

Jak se k silné koruně staví Česká národní banka? Vývozci minulý týden vyzvali ČNB, aby snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, a zabránila tak dalšímu posilování měny. Centrální banka však na svém včerejším zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, a zůstaly tak na 3,75 procenta. Podle guvernéra Tůmy se představitelé ČNB sejdou se zástupci vývozců dnes.

Hlavním cílem České národní banky je však péče o cenovou stabilitu. A vedle historických maxim kurzu koruny jsme nyní také svědky nejvyšší inflace za posledních deset let. Recepty na oslabení koruny a snížení inflace jsou přitom přesně opačné. Pokud by centrální banka vyhověla vývozcům, její cíl by tím zřejmě vzal za své. Korunu by sice oslabila, postarala by se tím ale také o další růst inflace.

Pak by sotva centrální banka někoho přesvědčila, že současná vysoká inflace je jen dočasným dopadem. Zvýšená inflační očekávání by následně motivovala zaměstnance v jejich mzdových požadavcích a výrobci by měli kvůli růstu nákladů na mzdy možná ještě větší problém, než je silná koruna.

Šanci na úspěch s jejich požadavkem vývozcům ostatně nedal ani viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Minulý týden HN řekl, že centrální banka nehodlá podléhat žádným tlakům jakkoli významných zájmových skupin. "Kdybychom se dnes ptali střadatelů nebo naopak dlužníků, sdělili by nám nepochybně protichůdnou představu o tom, jak mají být úrokové sazby nastaveny," řekl Hampl.

Silná koruna, nízké sazby

V čem je silná koruna pro ekonomiku výhodná? Pro lidi je najednou levnější dovolená a nákupy v zahraničí. Investory zase láká stabilně rostoucí ekonomika a perspektiva dalšího růstu měny, a tak do ekonomiky tečou zahraniční peníze.

Silná koruna dělá částečně práci za centrální bankéře. Jen díky ní nemuseli zatím sáhnout ke zvýšení úrokových sazeb, od kterých se odvíjí úročení půjček, hypoték i vkladů. Například analytik České spořitelny David Navrátil odhaduje, že posílení koruny o tři procenta vede ke snížení inflace o jeden procentní bod.

Pevná měna totiž zlevňuje dovážené zboží. Částečně tlumí i růst cen benzinu, který prudce zdražuje kvůli vývoji cen ropy na komoditních burzách. Silná koruna tak včera rozhodla, že úroky z 3,75 procenta nahoru nepůjdou. To by měnu vyhnalo ještě výše a ještě více poškodilo vývozce.

Guvernér Zdeněk Tůma na tiskové konferenci uvedl, že bankovní rada sice vnímá inflační rizika, jako jsou drahé energie či napětí na trhu práce v ekonomice, ovšem na druhou stranu převážil názor, že protiinflační vlivy - tedy koruna - jsou natolik silné, že centrální banka může držet sazby beze změny.

Oslabení jen nakrátko

Jak to bude s kurzem dál? I když většina ekonomů tvrdí, že kurz měny je přestřelený, a koruna by tak měla oslabit, nečeká se, že to bude nadlouho. Podle analytiků Komerční banky by se euro za půl roku mělo prodávat za 25,15 koruny, za rok za 24,95.

Dlouhodobě však kurz poroste stále dál. Zřejmě až dokud nepřijmeme euro. Jediné, co by měně mohlo zabránit v dalším posilování, je prudké zpomalení růstu ekonomiky. To přijde však pouze v případě, že velmi silný pokles zasáhne i hospodářství západní Evropy a Spojených států.

080627-26.jpg