Dolar se v závěru týdne obchodoval na úrovni 1,57 USD/EUR, blízko historicky nejnižší uzavírací ceny 1,5810 USD/EUR. Česká koruna dále posilovala až k 23,90 CZK/EUR a 15,19 CZK/USD.

Americký dolar se ocitl pod výprodejním tlakem po vyjádření americké centrální banky (Fed) ve středu večer. Fed ponechal na svém pravidelném zasedání sazby nezměněny na dvou procentech, ovšem učinil jen velmi malý krok ke zvyšování sazeb. Trhy představitelům banky prostě neuvěřily, že budou a že se v současné situaci odváží zvyšovat sazby.

Přečtěte si také


V příštím týdnu by se navíc dolar mohl dostat pod další výprodejní tlak v reakci na očekávané zvýšení sazeb v eurozóně a snížené likviditě na trhu okolo Dne nezávislosti, který Američané slaví v pátek 4. července. Dolar by se proto v nejbližších týdnech mohl obchodovat blízko svých minim, tedy 1,60 USD/EUR.

Výprodeje na akciových trzích a zvýšená averze k riziku naopak pomohly financujícím měnám, jako je japonský yen a švýcarský frank. Obě měny jsou díky svým nízkým úrokům využívány pro financování spekulativních investic a v době zvýšené averze k riziku mají tendenci posilovat v souladu s tím, jak investoři tyto měny nakupují, aby mohli své pozice uzavřít. Japonský yen posílil během týdne k dolaru přibližně o 1,05 procenta na 106 JPY/USD, švýcarský frank přibližně o 1,4 procenta na 1,01 CHF/USD.

Ve střední Evropě září opět česká koruna

Přesto, že Česká národní banka (ČNB) ponechala sazby podle očekávání nezměněné a jsou stále na nejnižší úrovni v EU, koruna dále posiluje. Tento týden se dostala opět pod 24 korun za euro a posílila tak během týdne přibližně o procento k euru na 23,91 CZK/EUR v pátek v podvečerních hodinách.

graf koruna-euro 27.6.2008

Pravděpodobně se opět jedná o spekulativní nákupy, tedy využívání dlouhodobého posilujícího trendu koruny a momentálně relativně atraktivních sazeb oproti nízkým sazbám, které na české koruně panovaly posledních několik let.

V tomto týdnu se dařilo posilovat také maďarskému forintu, a to i přesto, že centrální banka Maďarska nechala sazby nezměněné na 8,5 procentech oproti očekávanému zvýšení o 25 bodů. Úrokové sazby jsou ovšem i tak velice atraktivní, nejvyšší v EU. Koncem týdne se forint tak jako jiné víceúročené měny dostal pod výprodejní tlak a posílil během týdne tak jen asi o 0,3 procenta na 237 HUF/EUR.

Zvýšení sazeb v Polsku

Polský zlotý byl podpořen zvýšením sazeb o 25 bodů, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Základní sazba v Polsku je tak na 6 procentech. Zlotý stále dosahuje nových maxim a pátek vpodvečer se obchodoval na úrovni 3,35 PLN/EUR, což představovalo týdenní posílení o 0,4 procenta.

V tomto týdnu zasedala také Národní banka Slovenska (NBS), která také konala v souladu s očekáváním a nechala sazby nezměněny na 4,25 procentech. NBS momentálně vyčkává na sladění sazeb s eurozónou, které se očekává v příštím týdnu.

Pokud by ECB zahýbala sazbami vícekrát v tomto roce, bude ji NBS pravděpodobně následovat. Slovenská koruna se stále pohybuje v úzkém intervalu kolem 30,30 SKK/EUR a víceméně také jen vyčkává. V tomto případě ovšem na stanovení konverzního kurzu, které je naplánováno na 8. července.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist