ropa - Saúdská ArábieCeny ropy v pondělí stouply o více než dva dolary a vyskočily na rekordních 143,67 dolarů za barel. Navázaly tak na růst z minulého týdne.

Hlavními důvody růstu cen černého zlata jsou vzrůstající napětí kolem Íránu a klesající americký dolar.

"Hlavními faktory růstu jsou přetrvávající křehkost amerického dolaru a geopolitické napětí, zejména kolem Íránu. To je pro trh s ropu znepokojivé," řekl agentuře AP analytik David Moore ze společnosti Commonwealth Bank of Australia.

Čtěte více o drahé ropě

Připomněl rovněž, že Evropská centrální banka (ECB) by tento týden mohla zvýšit úrokové sazby, což by přispělo k posílení eura vůči dolaru. Shoduje se tak s očekáváním trhů, které se také ke zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procenta Evropskou centrální bankou přiklánějí.

Zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou v tomto týdnu navíc podpořila i aktuální data o inflaci v zemích eurozóny, která se podle prvního rychlého odhadu v červnu vyšplhala na rekordní čtyři procenta.

Přečtěte si také

Podepsaly se na tom především rostoucí ceny energií. Ty pak podle hlavního ekonoma společnosti Next Finance Vladimíra Pikory "provokují" Evropskou centrální banku k tomu, že bude strašit zvýšením úrokových sazeb.

Vázanost kurzu dolaru a cen ropy

"Jakmile vystraší zvýšením úrokových sazeb, tak výsledkem bude oslabení amerického dolaru a následný růst cen ropy. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu. Z toho musí Evropské centrální bance pomoci americká centrální banka (Fed) a alternativně intervence proti padajícímu dolaru," řekl pro server iHNed.cz Pikora.

Americký dolar a ceny ropy jsou spolu totiž velmi úzce svázané. Ropa je totiž typická dolarová komodita, takže s každým poklesem dolaru se to většinou odrazí i na cenách ropy, které kvůli tomu následně rostou. Slabý dolar je totiž považován za hlavní faktor v současném zdražování ropy.

Takto drahá ropa podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jen prohlubuje problémy s inflací po celém světě.

Hrozba stagflace

"Nahrává tak obavám ze stagflace, protože drahá ropa na jedné straně zvyšuje inflaci, na straně druhé zbrzdí většinu světových ekonomik," uvedl pro server iHned.cz Marek.

Podle Marka je to tedy zátěž pro Spojené státy americké, eurozónu, ale i pro střední a východní Evropu, a to včetně České republiky.

Situace kolem Íránu

Írán by podle tamního víkendového tisku v případě napadení podnikl raketový útok na Izrael a pokusil se kontrolovat lodní dopravu v Hormuzském průlivu, kterým vede důležitá trasa ropných transportů z Perského zálivu.

Spekulace o tom, že by Spojené státy americké či jejich spojenci mohli napadnout Írán, zesílily poté, co Izrael údajně koncem května a začátkem června cvičil své letouny k útoku na tuto zemi. Spekuluje se o něm v souvislosti s íránským jaderným programem, který podle Západu zřejmě není výhradně energetický, jak tvrdí Teherán, ale má také vojenskou složku.