Zhruba sto térenních pracovníků bude až do konce roku dvakrát měsíčně kontrolovat provoz v obchodech. Prodejci, kteří neoprávněně zvýší ceny, se mohou dostat na internetovou černou listinu.
Na tento projekt dostalo Sdružení slovenských spotřebitelů od ministerstva hospodářství, které je obdobou českého ministerstva průmyslu a obchodu, tři miliony slovenských korun.
V roce 2009 by měly nevládní organizace v monitoringu pokračovat. Většina terénních pracovníků už v Bratislavě, Zvolenu a Košicích prošla školením.
Růst cen by však neměl automaticky znamenat, že se obchodník automaticky objeví na černé listině.
"Případné nedostatky (zdražování - pozn. red.) se následně prověří a příslušné podnikatele požádáme o vysvětlení, proč to učinili," řekl zástupce Sdružení slovenských spotřebitelů Miroslav Tulák. Teprve poté se rozhodne, zda budou umístěni na černou listinu.
Projekt prý nemá smysl
Vývoj cen mají terénní pracovníci sledovat z 39 center po celém Slovensku. V každém z nich bude jedna dvojice a náhradník. Předsedkyně Fóra spotřebitelů Marta Černá si ale myslí, že za tři miliony slovenských korun a při tak nízkém počtu terénních pracovníků není možné dělat seriozní monitoring cen.
Fico: Spekulativní růst cen po zavedení eura bude trestný
Novinky o přijetí eura přináší Slovákům větší strach ze zdražování
"Budou to vyhozené peníze," tvrdí Černá. Stát měl podle ní vyčlenit nevládním organizacím na kontrolu více peněz. Nejen ze zdrojů ministerstva hospodářství, ale i ze 180 milionů korun, které jsou určeny na mediální kampaň, která má vysvětlit význam eura a důsledky jeho přijetí.
Občanská sdružení nemají dostatek peněz, a tak některé "skočily i na možnost získat aspoň tři miliony korun," dodala Černá.
Ministerstvo: 3 miliony stačí
Upozornila zároveň na to, že terénní pracovníci dokážou provést v tomto roce kontroly pouze ve zhruba 600 až 700 provozovnách. Na Slovensku jich je přitom několik desítek tisíc.
Peníze na monitoring však dostalo podle mluvčího ministerstva hospodářství Branislava Zvary sdružení, které deklarovalo, že tři miliony korun na to stačí.
"Předem něco odsuzovat a říkat, že to nebude možné, dokáže každý. Za hodně peněz by to asi zvládl kdokoli," reagoval Zvara.
Vývoj cen však bude při přechodu na euro sledovat i statistický úřad a Slovenská obchodní inspekce.
Půjde o trestný čin?
Slovenská vláda chce v novele trestního zákona prosadit, že když se prokáže spekulativní, neopodstatněné zvyšování cen, bude posuzováno jako trestný čin. Zamýšlí také vybrat 20 druhů základních potravin, u kterých bude pravidelně kontrolovat, za kolik je obchodník získal a za kolik je prodává.
"Myslíme si ale, že bude stačit, když se soustředíme na řádnou kontrolu," řekl již dříve slovenský premiér Robert Fico. Vláda je také rozhodnuta při vzniku mimořádné situace regulovat ceny, což jí umožňuje zákon o cenách upravený podle pravidel Evropské unie.
Premiér přiznal, že vývoj cen potravin a paliv může vláda jen těžko ovlivnit, protože je to celosvětový problém.
Slováci přijmou euro 1. ledna 2009. Výměnný kurz stanoví ministři financí zemí Evropské unie začátkem července. Konverzní kurz bude definitivně znám nejpozději 8. července.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist