Na základě rozsudku tak může Deustche Post požadovat po německém státu nazpět podporu ve výši 572 milionů eur, kterou musela vrátit z rozhodnutí Evropské komise v roce 2002. Informaci přinesl server Reuters.com.
Zástupci německé poštovní a přepravní společnosti uvedli, že spolu s úroky by mohla Deutsche Post požadovat až jednu miliardu eur. Akcie společnosti po zveřejnění rozsudku vzrostly na frankfurtské burze o 1,7 procenta.
Komise neprokázala nedovolenou podporu balíkové přepravy
V roce 2002 rozhodl výkonný orgán Evropské unie, že Deustche Post obdržela státní podporu od německého státu v rozporu s komunitárním právem a musí ji tedy vrátit. Podle Komise totiž společnost dotovala pomocí těchto peněz své přepravní služby, které jsou předmětem volné konkurence, přestože je měla použít na zajištění poštovních služeb v zemi.
Poskytovatelé poštovních služeb mají totiž ze zákona nárok na státní podporu, která jim má umožnit zajištění dostupnosti základních poštovních služeb i v odlehlých a řídce osídlených oblastech. Podle rozsudku se však Komisi nepodařilo prokázat, že by je Deutsche Post k tomuto účelu nepoužila.
"Společnost očekává, že obdrží peníze v průběhu několika týdnů. Prozatím je dá stranou s tím, že je po vyjasnění dalších finančních záležitostí vrátí akcionářům," uvádí se ve vyjádření Deutsche Post. Zástupci Evropské komise si ponechali čas na prostudování rozsudku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist