Koruna v úterý odpoledne navázala na své posilování z posledních dní a vystoupila na nový rekord k euru, když zpevnila na 23,77 CZK/EUR. K dolaru posunula maximum na 15,05 CZK/USD.
Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka za dalším rekordním tažením koruny nestojí žádná důležitá zpráva. Hlavním faktorem při obchodování s domácí měnou podle něj zůstává i nadále vývoj na světovém trhu.
"Zafungovala stejná vazba jako v minulých dnech - klesají akcie na burzách a investoři si hledají 'klidný přístav'. Investují tak do ropy a české koruny," uvedl pro server iHNed.cz Vlk.
Dolar dnes spíše vyčkává. Vůči euru se odpoledne obchoduje za 1,578 USD/EUR.
Poptávka po koruně ji může ještě posílit
"Protože se obáváme, že dolarový výhled zůstane minimálně v krátkém období negativní, může poptávka po české měně nadále zůstat vysoká a tlačit na pokračující posilování české měny," řekl pro server iHNed.cz analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
Korekci by ve druhé polovině týdne mohlo podle analytiků přinést čtvrteční zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou. "Promítnout by se však mohlo i uzavírání pozic především amerických investorů před pátečním svátkem Dne nezávislosti či zklamání českého zahraničního obchodu – květnová data budou zveřejněna v pátek," podotkl Vejmělek.
Silná koruna je zatím podle Vejmělka v reálných makroekonomických datech vidět jen částečně. Předstihové indikátory i silný lobbyistický tlak exportérů však podle něj ukazují, že posílení koruny v posledních měsících bylo opravdu příliš rychlé a do ekonomiky se negativně promítne. Právě na posilující korunu si totiž již delší dobu stěžují tuzemští exportéři. Některé podniky tak již obchodují v eurech.
Firmy obchodují v eurech
Zatímco politici se nedokážou shodnout, kdy v Česku zavést společnou evropskou měnu, velké firmy se už s korunou prakticky rozloučily. Hlavně automobilky platí českým dodavatelům stále více v eurech.
"S automobilkou Škoda už z osmdesáti procent obchodujeme v eurech," říká Petr Krob, jednatel českého závodu německé společnosti EuWe Eugen Wexler.
Škoda potvrzuje, že brzy chce se všemi domácími dodavateli obchodovat výhradně ve společné evropské měně. Podle ekonomického šéfa Holgera Kintschera kvůli posilování koruny firma jen za první čtvrtletí prodělala miliardu korun. Pokud by tento trend trval, sníží se letošní zisk automobilky zhruba o tři a půl miliardy korun.
Silná koruna a export
Eurem přitom neplatí zdaleka jen Škodovka. "Všechny suroviny a materiály platíme v eurech. Dokonce i elektřinu firmě E.ON. Většinu produkce vyvážíme, na euroúčtu máme přebytek," řekl HN Lumír Al Dabagh, generální ředitel slévárny Beneš a Lát z Průhonic. "Mzdy ale musíme platit v korunách, stejně jako daně. Na tom každý měsíc proděláváme," dodává.
Exportéři: Firmy přišly kvůli silné koruně již o 80 miliard
Firmy se zaváděním eura pro vzájemné platby brání exportním ztrátám způsobeným razantním posilováním české měny. "Česká ekonomika je na exportu závislá, většina tržeb míří do zahraničí. Kvůli posilování měny letos podniky, od exportérů po hoteliéry, utržily o osmdesát miliard korun méně než loni," řekl HN předseda Asociace exportérů Jiří Grund.
Například firma Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, exportuje 85 procent své produkce a na kurzu koruny letos prodělá 300 milionů korun.
"Za eura nakupujeme zhruba třetinu dodávek. Našimi dodavateli jsou ale také menší české firmy, které s eurem pracovat nedovedou a silná koruna je zničí. Podle mne to bude katastrofa, zvláště pro automobilky, což si český kabinet vůbec neuvědomuje," prohlásil šéf firmy Linet Zbyněk Frolík.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist