dolary-penize-192.jpg

Státy sdružené v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) dosáhly loni rekordních tržeb za prodej ropy a zemního plynu - utržily celkem 730 miliard dolarů. Třináct členských zemí organizace tak zvýšilo své příjmy z vývozu těchto surovin o 12 procent proti předchozímu roku 2006. Oznámil to dnes OPEC ve Statistickém bulletinu za rok 2007.

Největší podíl na tržbách měla Saudská Arábie, ta vydělala 206 miliard dolarů.

Další zvýšení tržeb čeká ropné země v letošním roce. Očekávané tržby jsou očekávány ve výši 1,251 bilionu dolarů (18,7 bilionu korun). Je to ještě o 73 miliard dolarů více, než předpovídal americký vládní úřad pro energetiku.

Tržby kartelu jsou díky cenám ropy astronomické. Jenom díky vývozu černého zlata vydělá OPEC tento rok téměř šestinásobek českého HDP. V příštím roce se očekává růst o 6 procent na 1,322 bilionu dolarů, uvedla agentura Reuters.

Dražší ropa stojí každého tisícikorunu ročně

Přesně před rokem stál barel ropy 71 dolarů, tedy polovinu současné ceny. "Při spotřebě zhruba 56 milionů barelů ropy ročně, znamená zdvojnásobení ceny zvýšení výdajů na ropu o 1,6 procenta hrubého domácího produktu. Pro ilustraci zdražení ceny ropy o 10 dolarů za barel stojí každého z nás v průměru 1 000 korun ročně," vypočítal hlavní ekonoma Patria Finance David Marek.

"Nicméně za posledních 12 měsíců také výrazně posílila koruna vůči dolaru a zvýšení ceny ropy by mělo ubrat maximálně 1,1 procenta HDP. Celkové dopady ovšem mohou být méně negativní, s tím jak vysoké ceny ropy motivují k nižší spotřebě ropy a energií," vysvětlil Marek.

Na druhou stranu podle Marka nerostou pouze ceny ropy ale také ceny ostatních paliv, kovů i zemědělské produkce, což také negativně doléhá na českou ekonomiku, která zrovna surovinami neoplývá.

Více o investicích za petrodolary

V nejbližších letech OPEC očekává spíše nevyrovnanou a mírně nižší poptávku po ropě produkované v zemích organizace.

Podle Davida Marka je předpoklad OPECu o nižší poptávce po ropě způsobené vysokými cenami je tak trochu tautologie, protože za vysokými cenami stojí částečně právě politika OPECu.

"Pokud budou státy OPECu odvozovat potřeby produkce svých zemí z předpokladu, že světová poptávka bude nižší, než se předpokládalo, tak výsledkem potom může být, že nemusí zvyšovat těžební limity, což ale povede k vyšším cenám ropy. Je to tedy začarovaný kruh, ze kterého se jim nechce příliš vyskočit, protože z toho samozřejmě profitují," dodal pro server iHNed.cz Marek.