Pád IndyMac, která je už pátou hypoteční bankou, jež padla v důsledku hypoteční a úvěrové krize, je třetím největším bankovním krachem v poválečné historii Spojených států.
IndyMac se zhroutila pod náporem vkladatelů, kteří ve strachu z jejího krachu vybírali své úspory. Federální společnost pro pojištění vkladů ji proto uzavřela, převzala do svých rukou a v pondělí ji plně otevře pod změněným názvem IndyMac Federal Bank, pak bude pro banku hledat kupce. Úřad odhadl náklad krachu IndyMac na čtyři až osm miliard dolarů.
Za krach údajně může demokratický senátor
Úřad pro dohled nad úsporami obvinil z vyvolání krachu IndyMac demokratického senátora Charlese Schumera, který ke konci června veřejně zpochybnil schopnost banky vydržet nynější krizi. V důsledku toho v následujících jedenácti dnech vkladatelé z banky stáhli více než 1,3 miliardy dolarů. Schumer vinu popřel a obvinil úřad z nedbalosti.
IndyMac se specializovala na hypotéky, které od klientů vyžadují jen velmi málo dokumentů. Hypoteční krize v USA začala loni právě v sektoru nejrizikovějších úvěrů, odsud se rozšířila na celý trh bydlení a ochromila úvěrové trhy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist