Elektrárna ve ChvaleticíchPodle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana by se v příštích 20 letech mohly dostavět plánované bloky Jaderné elektrárny Temelín, ale také další dva bloky v Dukovanech.

Tento nápad vznikl díky debatě o potřebě nových zdrojů. "Místa tam je dost a i hlavní limit, kterým je tam voda pro chlazení, není problém. Zjistilo se, že tam je ještě prostor na nějakých 1200 megawattů," řekl ministr v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Týden.

Stavba bloku by mohla trvat 12 až 13 let. Zatím je vyloženě proti Strana Zelených, která se v programovém prohlášení vlády zavázala nedělat v jaderné energetice nevratné kroky. Tento problém by se podle Římana měl vyřešit v roce 2010, kdy vládě končí funkční období.

Čtěte také

Energetická společnost ČEZ si již objednala posouzení vlivu rozšíření Temelína na životní prostředí od ministerstva životního prostředí. Toto posouzení by mohlo trvat přibližně dva roky. Pokud by posouzení bylo přijatelné, Temelín by mohl získat dva další reaktory, které by byly výkonnější než ty současné. Stavba by stála okolo 30 miliard korun a Temelín by se posunul na třetí místo mezi evropské výrobce energie - po Francii a Litvě.

Dukovany jsou největším a také nejlevnějším dodavatelem elektřiny v zemi. Novější atomová elektrárna v Temelíně má sice vyšší instalovaný výkon, ale brzdí ji technické problémy.Dukovanská jaderná elektrárna má čtyři výrobní bloky. Letos se v nich má vyrobit rekordních 14,229 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. V příštím roce dodávky klesnou kvůli další obnově zařízení, pak se bude výroba zase zvyšovat. V roce 2013 by se měla pohybovat kolem 16 miliard kWh.